Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zimowa aura na drogach: ostrzeżenia przed niebezpieczeństwami i prognozy dotyczące opadów śniegu

Czwartkowy poranek stawia przed kierowcami niemałe wyzwanie. Marznące opady deszczu, a także mżawki, przyczyniły się do powstania gołoledzi na wielu drogach, zwłaszcza w południowo-zachodniej części Polski. W ciągu dnia prognozy wskazują na niskie temperatury oraz pochmurne niebo. Sprawdźmy, gdzie możemy się spodziewać śniegu.

WARUNKI POGODOWE W POLSCE

Polska znajduje się pod wpływem dwóch odmiennych układów barycznych. Wschodnia część kraju jest objęta wyżem znad Rosji, natomiast na pozostałym obszarze rozciąga się płytki niż znad Niemiec, który przynosi ze sobą zmienne warunki atmosferyczne. To sprawia, że pojawia się chłodne powietrze polarne w większości regionów, a na południowym zachodzie występują okresowe cieplejsze masy. W najbliższych godzinach ciśnienie atmosferyczne będzie systematycznie spadać.

W czwartek, 13 lutego, rano na południowym zachodzie kraju można się spodziewać lokalnych opadów marznącego deszczu lub mżawki, co skutkuje gołoledzią. IMGW wystosował ostrzeżenie 1 stopnia, które będzie obowiązywać od godziny 3:00 do 12:00 na terenach województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na mniej uczęszczanych drogach, gdzie służby drogowe mogą nie mieć możliwości szybkiej reakcji.

PROGNOZA NA DZIEŃ

W ciągu dnia na północnym wschodzie Polski przewiduje się małe zachmurzenie, natomiast na pozostałym obszarze dominować będą chmury całkowite lub znaczące, z możliwością przejaśnień w centralnych regionach. Miejscami mogą występować opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem, a lokalnie w Małopolsce również deszcz.

Maksymalne temperatury kształtować się będą w przedziale od -2 st. C na północnym wschodzie, przez około 2 st. C w centralnej Polsce i na zachodzie, aż po 4-6 st. C na południowym wschodzie. Wiatr ma być przeważnie słaby i umiarkowany, z porywami nad morzem oraz w rejonach podgórskich Podkarpacia, które mogą momentami być silniejsze. Wysoko w Tatrach porywy mogą dochodzić do 55 km/h, a w Bieszczadach nawet do 70 km/h.

NOCNE NAWROTY ZIMY

Wieczorem i w nocy na niebie będą dominować chmury, z jedynym możliwym przejaśnieniem na północnym wschodzie. Oczekiwane są intensywne opady śniegu, szczególnie w południowej części województw śląskiego i małopolskiego, gdzie pokrywa śnieżna może wzrosnąć o 6 cm. W zachodnich i centralnych regionach drogi mogą stać się śliskie, a miejscami pojawią się marznące mgły ograniczające widoczność do 400 metrów.

Minimalna temperatura wyniesie od -7 do -5 st. C na północnym wschodzie, od -4 st. C na wschodzie, północnych terenach oraz w Podhalu, aż do 0 st. C na południowym wschodzie i 1 st. C w miejscach nadmorskich.

Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, z porywami na Pomorzu oraz w rejonach górskich Podkarpacia. W zachodniej części wybrzeża porywy mogą osiągać 55 km/h, a w Bieszczadach w początkowej fazie porywy mogą dochodzić do 65 km/h.

Prognozy wskazują, że to jeszcze nie koniec zimy. Już w połowie tygodnia oczekiwane są opady śniegu oraz mroźne temperatury. Warto przygotować się na dalsze zimowe niespodzianki!

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie