W pierwszy tydzień grudnia nie powinniśmy oczekiwać zimowej aury. W ciągu dnia temperatura pozostanie powyżej zera, a opady śniegu będą przelotne i ograniczone do niektórych lokalizacji. Mimo tego, synoptycy przewidują w nadchodzących dniach znaczące ochłodzenie, zwłaszcza w rejonach wschodnich i północnych Polski.
Zmienne warunki pogodowe
Grudzień w Polsce przynosi zmiany ciśnienia, spowodowane oddziaływaniem wyżów i niżów. Jednakże, nie ma co liczyć na mroźną i śnieżną zimę. W Pomorskiem, Małopolsce oraz w części Kujaw i Górnego Śląska opady będą na poziomie typowym dla tej pory roku, podczas gdy w innych regionach kraju prognozy wskazują na ich znacząco mniejsze ilości.
Oczekiwanie na ochłodzenie
W ciągu pierwszego tygodnia grudnia dni będą stosunkowo ciepłe, z temperaturami rzadko zbliżającymi się do zera. Regularne przymrozki możemy zaobserwować głównie nocą. Niemniej jednak, modele prognoz sugerują, że około 5 grudnia do Polski dotrze arktyczne powietrze, co może skutkować istotnym załamaniem pogody i nocnymi temperaturami sięgającymi nawet -10 stopni.
Największe szanse na wystąpienie mrozu przewiduje się w północnej i wschodniej części kraju. Zima, chociażby w łagodniejszej wersji, z pewnością dotknie także Podhala.
Mgliste początki grudnia
Pierwszy dzień grudnia zapowiada się mgliście. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstą mgłą, które wejdzie w życie wieczorem 1 grudnia. Ostrzeżenie obejmuje niemal całe terytorium kraju, w tym województwa pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz większość obszarów województw zachodniopomorskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Alert wejdzie w życie pomiędzy godziną 19 a 22 i będzie trwał do poniedziałkowego poranka. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza przewidywane gęste mgły, które mogą znacznie ograniczyć widoczność, miejscami poniżej 200 metrów. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska wynosi 70-80 procent.
Warto zauważyć, że lokale zachmurzenia i zamglenia mogą powracać także w kolejnych prognozach. Nie daj się zaskoczyć pogodowym kaprysom! Sprawdzaj bieżące prognozy, aby być zawsze na bieżąco.
Źródło/foto: Interia