Wraz z nadchodzącą zimą, bóbr z Morskiego Oka intensyfikuje swoje przygotowania. Tatrzański Park Narodowy informuje, że zwierzę to, aby rozbudować swoje żeremie, odcina gałęzie i transportuje je wodą.
Przebieg Zimy w Tatrach
Końcówka października przynosi już przymrozki, a szlak wokół Morskiego Oka staje się mocno oblodzony. Grzegorz Bryniarski, leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego, podkreśla, że zimowa aura wpływa na zachowanie lokalnej fauny. Niedźwiedzie oraz świstaki również zaczynają przygotowywać się do zimowego snu.
Bóbr z Morskiego Oka
Bóbr, który osiedlił się w okolicach Morskiego Oka, jest wciąż obecny, a wręcz wydaje się, że jego liczba wzrosła. Grzegorz Bryniarski zwraca uwagę, że w okolicy Mnichem przed Dwoistą Siklawą, na szlaku wzdłuż brzegu, można dostrzec bobrowe żeremie. To właśnie tam często można go spotkać, odpoczywającego wśród świeżo ściętych gałęzi jarzębiny i wierzby.
Leśniczy relacjonuje, że bobry z rozmysłem ścinają drzewa liściaste i gałęzie, które posłużą im do powiększenia żeremia. Obserwacja tych pracowitych stworzeń bywa jednak wyzwaniem, gdyż prowadzą one nocny tryb życia.
Prognozy Pogody
Przechodząc do prognoz, synoptycy z IMGW na najbliższy weekend przewidują ciepłą i słoneczną aurę. W Polsce dominować ma wyż, co zapewni głównie suche dni, chociaż w sobotnią noc na północy kraju mogą wystąpić niewielkie opady deszczu. Dodatkowo, w ciągu dnia temperatury mogą osiągnąć nawet 20 stopni Celsjusza, natomiast nocą przewidywane są przymrozki i spadki temperatury do zera.
Analizując długoterminowe prognozy, eksperci przewidują, że średnia temperatura w listopadzie 2024 roku oraz styczniu 2025 roku będzie wyższa od norm z lat 1991-2020. W grudniu 2024 roku temperatury nie powinny odbiegać od normy, co oznacza, że raczej nie możemy spodziewać się wyjątkowo mroźnej zimy.
Źródło/foto: Polsat News