Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zostało poinformowane o nieprawidłowościach w oświadczeniu majątkowym Przemysława Wiplera, posła Konfederacji. Jak donosi Radio Zet, polityk miał nie uwzględnić posiadanych akcji giełdowej spółki w swoim oświadczeniu. Wipler twierdzi, że nie był zobowiązany do tego, a sprawa dotyczy rzekomego konfliktu między inwestorami.
Donoś na Wiplera
Wipler został oskarżony przez firmę Figene Capital, której akcjonariuszem ma być z tego, co wiadomo, posiadający ponad 5 milionów akcji tej spółki. Radca prawny Jarosław Kołkowski jako argumenty mające świadczyć o możliwości popełnienia przestępstwa, wskazał na oświadczenia majątkowe posła z listopada 2023 r. oraz kwietnia 2024 r.
Interesujące Zbiegi Okoliczności
W mediach społecznościowych dziennikarz Radia Zet, Mateusz Gierszewski, opublikował zdjęcie zawiadomienia do CBA. Według tego dokumentu, Wipler zarejestrował się na walnym zgromadzeniu Figene Capital jako akcjonariusz 28 czerwca 2024 r. Zatajenie informacji o posiadanych akcjach w oświadczeniu majątkowym może być traktowane jako składanie fałszywych zeznań, za co grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Darowizna, czy Zatajenie?
Wipler broni się, twierdząc, że nie miał obowiązku wpisywania akcji do oświadczenia, ponieważ w listopadzie 2023 r. zawarł umowę darowizny na rzecz Fundacji Rodzinnej Rodziny Wiplerów. Interesujące jest to, że sąd zarejestrował tę fundację dopiero 8 lipca 2024 r., co rodzi pewne wątpliwości dotyczące legalności całej sytuacji.
Spór Inwestorów i Problemy z Obrotem Akcjami
Wipler w rozmowie z Radiem Zet stwierdził, że cała sprawa to „część większego sporu inwestorów”. Podkreślił, że działania mecenasa prowadzącego sprawę doprowadziły do zawieszenia obrotu akcjami Figene Capital na Giełdzie Papierów Wartościowych, a sądy wydały liczne zabezpieczenia dotyczące składu organów spółki, mające na celu ochronę poszkodowanych, w tym Fundacji Rodzinnej, na rzecz której rzekomo podarował akcje.
Obrót akcjami Figene Capital na rynku NewConnect został zawieszony przez GPW tydzień temu. Dodatkowo, w poniedziałek sąd wydał zabezpieczenie związane z roszczeniami dotyczącymi nieważności uchwał podjętych na walnym zgromadzeniu spółki 28 czerwca 2024 r. Ciemne chmury zbierają się nad Wiplerem, a sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana.
Źródło/foto: Onet.pl
Albert Zawada / PAP