W trzeciej rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie wymiany jeńców wojennych jako kluczowego kroku w kierunku zakończenia konfliktu. W trakcie szczytu w Kijowie, który zgromadził światowych liderów, ukraiński przywódca wyraził gotowość Kijowa do wymiany jeńców na zasadzie „wszyscy za wszystkich”. Podkreślił, że Rosja musi uwolnić Ukraińców, stwierdzając, że wielu z nich jest przetrzymywanych nie tylko od czasu inwazji w 2022 roku, ale także od 2014 roku.
Potrzeba zaufania
Zełenski zaznaczył, że wymiana więźniów jest krokiem, który powinien przywrócić zaufanie między stronami konfliktu. „Nie ma zaufania do Rosji. Potrzebujemy sytuacji, w której ludzie rozmawiają o zakończeniu wojny” – mówił, apelując o uwolnienie tysięcy osób przetrzymywanych w Rosji. W jego opinii, Ukraina jest gotowa na współpracę, a wymiana jeńców to uczciwa opcja.
Wzmacnianie sojuszy
Podczas szczytu Zełenski podkreślił, że sojusznicy Ukrainy powinni zintensyfikować swoje wsparcie, aby możliwe było osiągnięcie sprawiedliwego pokoju. Sytuacja wymaga większej jedności i współpracy niż kiedykolwiek wcześniej, by w najbliższej przyszłości móc ogłosić koniec działań zbrojnych.
Dyplomacja i negocjacje
W ocenie ukraińskiego prezydenta, pokojowe rozwiązanie konfliktu jest możliwe tylko dzięki zrównoważonej dyplomacji i wyraźnym gwarancjom bezpieczeństwa. Podkreślił, że Ukraina musi uczestniczyć w rozmowach z Rosją na równi z innymi partnerami, takimi jak Stany Zjednoczone i Europa. „Wojna trwa przeciwko Ukrainie i dlatego Ukraina powinna być przy stole negocjacyjnym. Razem z Europą” – zaznaczył.
Rozmowy z Donaldem Trumpem
Po konferencji Zełenski poinformował, że miał okazję rozmawiać z Donaldem Trumpem podczas spotkania liderów G7. Opisał to jako bardzo pozytywną rozmowę, dziękując przy tym Kanadzie za organizację. Wyraził nadzieję na kontynuację wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych oraz podkreślił konieczność zachowania jedności między Europą a USA.
W obliczu trwającego konfliktu, Ukraina stawia na umocnienie sojuszy oraz dążenie do dialogu, mając na celu przywrócenie pokoju i stabilności w regionie.
Źródło/foto: Interia