Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, udzielił wywiadu czterem polskim redakcjom: TVN24, Onetowi, Krytyce Politycznej oraz Rzeczpospolitej. W trakcie rozmowy poruszono kilka ważnych tematów, w tym kwestię możliwego zakończenia wojny w Ukrainie w bieżącym roku. Jakie są nadzieje Zełenskiego w tej sprawie?
Wizyta w Polsce i rozmowy z przywódcami
Wołodymyr Zełenski przybył do Polski 15 stycznia, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem. W wygłoszonych w Polsce słowach podkreślił, że sprawiedliwy pokój można osiągnąć tylko poprzez integrację Ukrainy ze strukturami zachodnimi.
Możliwości zakończenia wojny
Podczas wywiadu prezydent Zełenski odniósł się do aktualnej sytuacji na froncie oraz w międzynarodowej dyplomacji. Został zapytany, czy sądzi, że wojna może zakończyć się w tym roku. „Donald Trump bardzo chce zakończyć wojnę. Wyraża to zarówno publicznie, jak i niepublicznie. Szczerze mówiąc, ma możliwości, by wpływać na Rosję. Jestem przekonany, że Rosja obawia się potęgi USA, Chin oraz zjednoczonej Europy. Bez wsparcia ze strony Ukrainy, Europa nie ma realnych szans w starciu z armią rosyjską” — stwierdził Zełenski, dodając, że „Europa obecnie nie ma szans w walce z Rosją”. „Putin jest tego świadomy i potrafi o tym mówić w swoim kręgu” — zaznaczył.
Walka o pokój i bezpieczeństwo
Prezydent Ukrainy apelował o maksymalne wysiłki w kierunku osiągnięcia zawieszenia broni: „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy”. Wezwał do zwiększenia produkcji broni w Europie, zauważając, że „Unia Europejska już przyspiesza produkcję, ale powinna działać jeszcze szybciej i z większą efektywnością”. „Nie pozwólcie Putinowi na żadne działanie, bądźcie krok przed nim” — podkreślił.
Zełenski podkreślił również, że Donald Trump powinien użyć swojej wagi politycznej wobec Putina: „Sądzę, że Trump ma ku temu zdolności, i mam nadzieję, że zaproponuje Ukrainie konkretne gwarancje bezpieczeństwa”. Dodał, że Ukraina musi otrzymać solidne zapewnienia ochrony. „Wszyscy już dostrzegli, że Rosja stanowi zagrożenie i może zająć dowolny kraj Europejski. Dysponują odpowiednimi zasobami i niestety mają takie ambicje” — zaznaczył.
W obliczu zawirowań politycznych w Europie oraz obaw o bezpieczeństwo, Ukraina kroczy ku integracji z UE i NATO, ale czy te marzenia będą mogły stać się rzeczywistością? Czas pokaże, jednak sytuacja w regionie zmienia się dynamicznie i wymaga czujności oraz jedności w obliczu zagrożeń ze wschodu.