Dzisiaj jest 23 czerwca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zbliżające się kosmiczne wydarzenie – jak się do niego przygotować?

29 marca Polacy będą mieli szansę na podziwianie jednego z najfascynujących zjawisk astronomicznych w tym roku – częściowego zaćmienia Słońca. Jak zaznacza popularny popularyzator astronomii Karol Wójcicki, to niezwykłe wydarzenie będzie widoczne w całym kraju, o ile sprzyjać będzie pogoda.

przebieg zaćmienia

Zaćmienie zacznie się przed południem. W Warszawie pierwsze oznaki zaciemnienia pojawią się około godziny 11:50. Kulminacyjny moment nastąpi o godzinie 12:28, a zjawisko zakończy się około 13:06. Oczywiście, precyzyjny czas oraz stopień zakrycia Słońca będą różnić się w zależności od miejsca obserwacji.

różnice w widoczności

Fazy zaćmienia będą się różnić w różnych regionach kraju. Największe zasłonięcie Słońca wystąpi na północnym zachodzie Polski – w Świnoujściu Księżyc zasłoni aż 16,5% tarczy słonecznej. W Warszawie, w centrum, zniknie 7,3% powierzchni Słońca, natomiast w Rzeszowie, na południowym wschodzie, tylko 3,6%.

bezpieczeństwo podczas obserwacji

Obserwacja zaćmienia Słońca wymaga szczególnej ostrożności. Bezpośrednie patrzenie na Słońce gołym okiem może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Zaleca się korzystanie ze specjalnych filtrów słonecznych, takich jak okulary przeznaczone do obserwacji zaćmień lub folia mylarowa. Inną metodą jest rzutowanie obrazu Słońca na kartkę papieru, co pozwala bezpiecznie cieszyć się tym zjawiskiem.

jakie perspektywy na przyszłość?

Choć marcowe zaćmienie będzie miało charakter częściowy, dla miłośników astronomii może być świetną okazją do treningu. Jak zauważył Karol Wójcicki, w sierpniu przyszłego roku w północnej Hiszpanii można będzie zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Dla tych, którzy nie wybiorą się na Półwysep Iberyjski, częściowe zaćmienie dostrzegalne z Polski stanowi interesującą alternatywę.

Wszystkie niezbędne informacje na temat zaćmienia zostały przekazane przez Karola Wójcickiego w jego publikacjach. Warto śledzić aktualności, aby być na bieżąco z nadchodzącymi zjawiskami astronomicznymi. To nie tylko przyjemność dla oczu, ale i niezwykła lekcja o wszechświecie dookoła nas.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie