Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zauważalny wzrost zakażeń. Tendencja nie ustaje

W pierwszej połowie stycznia 2025 roku zanotowano 1201 przypadków krztuśca oraz ponad 3589 zarażeń wirusem RSV, co potwierdzają dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Główny inspektor sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, zwrócił uwagę na wysoką aktywność tych zakażeń w tym okresie. Dodatkowo, obecnie trwamy w środku sezonu grypowego, co może dodatkowo obciążać system ochrony zdrowia.

Wzrost zachorowań na krztusiec i RSV

W ciągu minionego roku na krztusiec, chorobę bakteryjną układu oddechowego, zachorowało ponad 32 tysiące osób, a SARS-CoV-2 wykryto u 41 tysięcy. Jak zaznaczył dr Grzesiowski, w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 2024 roku przypadki krztuśca wyniosły jedynie 61, co jednoznacznie ukazuje drastyczny wzrost zachorowań w porównaniu do obecnego roku.

Podjęte działania w odpowiedzi na sytuację

Aby przeciwdziałać rosnącej liczbie zakażeń, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Rada Sanitarno-Epidemiologiczna pracują nad tzw. pakietem krztuściowym. Wstępne propozycje obejmują m.in. zmianę w kalendarzu szczepień ochronnych, przesunięcie drugiej dawki przypominającej szczepienia przeciwko krztuścowi z 14. na 11. rok życia oraz wprowadzenie dodatkowej dawki w wieku 16-17 lat. W planach jest również umożliwienie przeprowadzania szczepień przez farmaceutów w aptekach oraz objęcie kosztu szczepionek refundacją.

Dr Grzesiowski podkreślił, że pakiet został już przekazany do Ministerstwa Zdrowia i wymaga dalszych rozmów z kierownictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ wprowadzenie tych zmian wiąże się z wyższymi wydatkami na szczepienia i diagnostykę.

Bezpieczeństwo i profilaktyka

Aby skutecznie chronić się przed krztuścem, ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach higieny, takich jak mycie rąk czy korzystanie z masek ochronnych w kontakcie z chorymi osobami. W przypadku narażenia na zakażenie, lekarz może zalecić profilaktyczne podanie antybiotyku. Istotne jest także przeprowadzanie szczepień zarówno u dzieci, jak i dorosłych, z dawkami przypominającymi co 10 lat.

Eksperci wskazują, że kluczowym elementem walki z rosnącą liczbą przypadków krztuśca jest zwiększenie liczby zaszczepionych, w szczególności wśród kobiet w ciąży, dla których szczepienia są od października 2023 roku bezpłatne. Do tej pory skorzystało z nich około 30 tysięcy kobiet.

Sezon grypowy w pełni

Jak wynika z danych GIS, obecnie również szaleje sezon grypowy. Tygodniowo notuje się około 45-50 tysięcy przypadków grypy, z dominującym podtypem H1N1. Osoby powyżej 65. roku życia, dzieci poniżej pięciu lat, kobiety w ciąży oraz osoby z przewlekłymi chorobami są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby.

Bezpieczeństwo zdrowotne osób w wieku 75+ oraz kobiet w ciąży zapewnia możliwość bezpłatnego zaszczepienia się w przychodniach. Odpowiedź immunologiczna po szczepieniu rozwija się w ciągu dwóch do trzech tygodni i trwa od 6 do 12 miesięcy.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie