Dzisiaj jest 24 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zaufanie Polaków do artykułu 5 NATO według najnowszego sondażu

Wciąż trwają dyskusje na temat skuteczności artykułu 5. NATO, a uczestnicy badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Onetu mieli okazję wypowiedzieć się na ten kontrowersyjny temat. Większość Polaków, bo ponad 50 proc., wierzy w możliwość realizacji tego kluczowego punktu Traktatu Północnoatlantyckiego, który zakłada wzajemną obronę państw członkowskich Sojuszu. Zaskakująco sceptyczni w tej kwestii okazali się zwolennicy Konfederacji oraz Lewicy.

Międzynarodowy Cynizm w Czasie Kryzysu

Sytuacja na arenie międzynarodowej w obliczu kontrowersyjnej polityki prezydenta Donalda Trumpa budzi wiele wątpliwości. Trump wielokrotnie podkreślał, że zobowiązania wobec NATO będą kontynuowane, o ile inne kraje Sojuszu zwiększą wydatki na obronność do około 5 proc. swojego PKB.

— To my ich chronimy, a nie oni nas. Zastanawiam się, czy powinniśmy cokolwiek wydawać. Zdecydowanie powinniśmy im pomagać, ale oczekuję, że zwiększą swoje wydatki z 2 proc. do 5 proc. — komentował z przekonaniem prezydent USA.

Obecnie żaden kraj nie osiągnął wymaganego poziomu wydatków, jednak blisko celu jest Polska, która zamierza przeznaczyć w tym roku 4,7 proc. swojego PKB na obronność. To budzi obawy, że groźby Trumpa mogą mieć realne konsekwencje, a artykuł 5. NATO nie zostanie w pełni zrealizowany w razie zagrożenia.

Opinie Polaków na Temat Artykułu 5

Onet postanowił zapytać Polaków o ich wiarę w efektywność artykułu 5. Okazało się, że ponad 60 proc. ankietowanych nie martwi się o przyszłość Sojuszu. 19,3 proc. ankietowanych wyraziło absolutną pewność („zdecydowanie tak”), a 40,9 proc. uznało, że „raczej tak”. Z drugiej strony, 25,1 proc. przyznało, że ma wątpliwości — 5,7 proc. stanowczo nie wierzy w skuteczność tego zapisu, a 19,4 proc. sądzi, że „raczej nie”. 14,7 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Najwięcej zaufania do zobowiązań sojuszniczych mają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, z których 68 proc. zadeklarowało wiarę w wspólne bezpieczeństwo. Wysoki poziom zaufania przedstawili także wyborcy Koalicji Obywatelskiej (66,4 proc.) oraz Trzeciej Drogi (65,1 proc.).

Polityka Podzielona na Dwie Strony

Nieco mniej optymistyczni okazały się grupy poparcia dla skrajnych partii — Konfederacji i Lewicy. W przypadku pierwszej z nich jedynie 55,8 proc. jej wyborców wierzy w moc artykułu 5. NATO. Dla wyborców Lewicy ten odsetek wynosi 54 proc. Zaskakujący jest jednak fakt, że 9,1 proc. zwolenników Konfederacji stanowczo nie wierzy w ten zapis, podczas gdy w przypadku Lewicy jedynie 1,6 proc. badanych wyraziło tak skrajną sceptyczność.

Choć nadzieje na solidarną obronę w ramach NATO wśród Polaków są na dość wysokim poziomie, wciąż nie brakuje pytania o przyszłość Sojuszu w obliczu zmieniającej się polityki międzynarodowej. Jedno jest pewne: cały świat z niecierpliwością śledzi rozwój sytuacji i oczekuje odpowiedzi na wiele palących kwestii w tej delikatnej materii.

Źródło/foto: Onet.pl Gints Ivuskans / Shutterstock.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie