Dzisiaj jest 24 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Zatrzymanie sprawcy przemocy domowej z Oświęcimia – nakaz opuszczenia mieszkania dla agresora

Policjanci z oświęcimskiej komendy zatrzymali 36-letniego mężczyznę, mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją konkubiną oraz jej dwojgiem dzieci. Informacja o stosowanej przemocy w rodzinie wyszła na jaw dzięki zgłoszeniu złożonemu przez pedagogów z jednej ze szkół, którzy zauważyli niepokojące ślady na ciele 8-letniego ucznia.

Interwencja Policji

W poniedziałek, 21 października 2024 roku, tuż przed południem, nauczyciel zwrócił się do policji, wpuszczając światło na brutalne zachowanie mężczyzny, który miał stosować przemoc wobec swojego młodszego partnera. Ślady po uderzeniu pasem widoczne na ciele dziecka były nie do przeoczenia. Policjanci szybko ustalili, że za tymi aktami przemocy stoi 36-letni konkubent matki chłopca, który został zatrzymany i trafił do aresztu Oświęcimia.

Dowody Przemocy w Rodzinie

W trakcie śledztwa, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zebrali materialne dowody potwierdzające, że mężczyzna przez dłuższy czas znęcał się nad nie tylko 8-latkiem, ale też jego starszym bratem oraz ich matką, która ma 34 lata. Mając na uwadze dobro dzieci, policjanci wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie środków zapobiegawczych wobec podejrzanego.

Prokuratorskie Zarzuty

W środę, 23 października 2024 roku, 36-latek usłyszał zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego oraz decyzję o zastosowaniu wobec niego środków zabezpieczających, w tym policyjnego dozoru oraz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania. Ograniczenia obejmowały również zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi. Funkcjonariusze poinformowali mężczyznę o miejscach, gdzie może się udać w poszukiwaniu schronienia, przy jednoczesnym ostrzeżeniu, że naruszenie nakazów prokuratorskich może skutkować aresztowaniem.

Pomoc dla Pokrzywdzonych

Dzieci, które padły ofiarą przemocy, zostały objęte procedurą Niebieskiej Karty, co pozwala im na uzyskanie wsparcia specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Sprawca incydentu będzie pod nadzorem dzielnicowego. Prawo przewiduje surowe kary za znęcanie się, które sięgają nawet pięciu lat pozbawienia wolności.

Rola Nauczycieli w Walce z Przemocą

Nauczyciele, zwłaszcza wychowawcy, odgrywają kluczową rolę w identyfikowaniu przypadków przemocy domowej. Dzięki codziennemu kontaktowi z dziećmi, mogą zauważyć, czy zapewnione są im odpowiednie warunki do nauki i rozwoju oraz reagować w sytuacji, gdy dostrzegą nieprawidłowości. W przypadku zaobserwowania zaniedbań lub przemocy, ich obowiązkiem jest informowanie odpowiednich instytucji, takich jak Ośrodki Pomocy Społecznej czy Policja.

Apel o Przerwanie Przemocy

Policja apeluje do osób, które są świadkami przemocy w rodzinie, aby nie pozostawały obojętne. Najczęściej to sąsiedzi czy bliscy mogą dostrzegać oznaki niebezpieczeństwa i zareagować, dając siłę osobom pokrzywdzonym. W sytuacjach nagłych należy dzwonić na numery alarmowe. Pamiętajmy, że przerwanie przemocy zależy od nas wszystkich.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie