Policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu dokonali zatrzymania dwóch mężczyzn, którzy są podejrzewani o kradzieże z włamaniem do samochodów. Incydent miał miejsce kilka minut po północy, a obaj zatrzymani, w wieku 35 i 34 lat, zostali schwytani jeszcze tej samej nocy. Zebrane dowody wskazują, że jeden z mężczyzn działał w warunkach recydywy, a w chwili przestępstwa był nietrzeźwy i posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi mu kara nawet 15 lat pozbawienia wolności, jego towarzyszowi – do 10 lat.
Interwencja po zgłoszeniu
31 października, tuż po północy, na numer alarmowy wpłynęło zawiadomienie o dwóch mężczyznach, którzy mieli włamywać się do zaparkowanych w okolicy centrum Opola samochodów. Policjanci przybyli na miejsce, jednak zastali jedynie uszkodzone pojazdy, a sami sprawcy zdążyli zbiec. Funkcjonariusze niezwłocznie rozpoczęli akcję poszukiwawczą.
Odzyskiwanie dowodów
Na miejscu przestępstwa działała ekipa dochodzeniowo-śledcza, która zabezpieczyła wszystkie istotne ślady i dowody. Jak wynika z informacji przekazanych przez śledczych, włamywacze uszkodzili łącznie sześć samochodów. Z wnętrz dwóch aut skradli m.in. sprzęt elektroniczny oraz odzież, a łączna wartość strat poszkodowanych wyniosła niemal 4 000 złotych.
Zatrzymanie sprawców
W trakcie poszukiwań, funkcjonariusze dostrzegli na parkingu pojazd, którym, jak przypuszczali, poruszali się włamywacze. W ramach kontroli okazało się, że wewnątrz siedzą 35-latek oraz jego 34-letni kompan. Kierowca, jak się później okazało, był nietrzeźwy – badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu. Co gorsza, miał już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, nałożony przez sąd.
Kary i zarzuty
Funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, które mogły pochodzić z przestępstwa, a mężczyźni usłyszeli zarzuty włamania. Dodatkowo, 35-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Jego towarzyszowi grozi do 10 lat więzienia, natomiast recydywista może zostać skazany na karę nawet do 15 lat. Obaj mężczyźni zostali objęci policyjnym dozorem. Ciekawostką jest, że mimo zakazów i wcześniejszych przestępstw, młodzi mężczyźni nadal podejmują ryzykowne działania, które mogą zrujnować im życie. Czyżby nie nauczyli się na błędach przeszłości?
Źródło: Polska Policja