Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska ex aequo prowadzą w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IPSOS, zdobywając po 29 proc. poparcia. Na trzecim miejscu, z wynikiem 15 proc., znalazła się Konfederacja. Wyniki badania wskazują, że opozycja ma szanse na przejęcie władzy. Symulacje układu mandatów sugerują, że zarówno PiS, jak i Konfederacja mogliby uzyskać bezwzględną większość w Sejmie.
Wyniki sondażu i analiza poparcia
Z sondażu wynika, że dwie największe partie polskiej sceny politycznej zdobyły równą liczbę głosów. Badania zostały zrealizowane przez IPSOS w dniach 17-18 grudnia na zlecenie TVP Info. Poziom poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej wyniósł 29 proc. Na kolejnym miejscu uplasowała się Konfederacja, osiągając 15 proc. poparcia. Z kolei Trzecia Droga, czyli wspólna lista Polski 2050 i PSL, zdobyłaby 10 proc. głosów.
Perspektywy wyborcze i mandaty w Sejmie
Nowa Lewica, według sondażu, nieznacznie przekroczyłaby próg wyborczy z wynikiem 6 proc., a ugrupowanie Razem uzyskałoby 3 proc. głosów, co oznaczałoby, że nie miałoby szans na wejście do Sejmu. Kolejny 1 proc. ankietowanych skreśliłby inny komitet wyborczy, natomiast 7 proc. badanych nie potrafiło wskazać swojego faworyta.
Obliczenia dotyczące podziału mandatów wskazują, że PiS mógłby zdobyć 168 miejsc w Sejmie, KO 160, a Konfederacja 74. Trzecia Droga miałaby szansę na wprowadzenie 43 posłów, a Nowa Lewica 15. Zsumowane wyniki Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji dają w sumie 242 mandaty, co w przypadku przejęcia władzy przez opozycję mogłoby umożliwić utworzenie nowego rządu.
Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego, prezentując wyniki symulacji w mediach społecznościowych, zauważył, że istniałaby również możliwość uzyskania większości przez Koalicję Obywatelską oraz Konfederację, co dałoby 234 posłów. Koalicja 15 Października miałaby szansę na 218 miejsc w Sejmie.
Frekwencja wyborcza i preferencje wyborców
Jeżeli wybory odbyłyby się w tym momencie, 64 proc. badanych zadeklarowało udział w głosowaniu, z czego 50 proc. „zdecydowanie” oraz 14 proc. „raczej” zamierzałoby wziąć w nich udział. 25 proc. respondentów zdecydowałoby się zostać w domu, a 11 proc. nie potrafiło określić swojej decyzji.
Źródło/foto: Interia