Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, w którym oddajemy hołd tym, którzy odeszli, a także moment wzmożonego ruchu w okolicach cmentarzy. W związku z tym, na terenach nekropolii możemy spodziewać się zmiany organizacji ruchu drogowego, co może prowadzić do wystąpienia sporadycznych zatorów. Śląska policja zadba o bezpieczeństwo na drogach oraz o płynność ruchu, podejmując działania kierujące samochodami. Warto przypomnieć sobie o najważniejszych zasadach dotyczących tych sytuacji.
Kierowanie ruchem przez policjantów
Kierowanie ruchem to kluczowe zadanie funkcjonariuszy, którzy dbają o to, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł bezpiecznie poruszać się na drodze. Ważne jest, aby kierowcy mieli świadomość, że polecenia i sygnały wydawane przez policjantów mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną oraz znakami drogowymi. Ich znajomość oraz przestrzeganie tych zasad jest kluczowe.
Znaki i sygnały policjantów
Podczas kierowania ruchem przez policjanta, jego postawa ma kluczowe znaczenie. Oto podstawowe zasady, jakich powinniśmy przestrzegać:
- Gdy policjant stoi przodem lub tyłem do naszego kierunku jazdy, zachowajmy ostrożność – to sygnał jak światło czerwone, co oznacza ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE.
- Gdy policjant znajduje się bokiem do naszego kierunku jazdy, to sygnał jak światło zielone – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE.
- Gdy policjant stoi w dowolnej pozycji z PODNIESIONĄ RĘKĄ, to przypomina światło żółte – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, a VEHIKLE, KTÓRE JUŻ WJECHAŁY, MUSZĄ OPUSZCZIĆ SKRZYŻOWANIE.
Apel do kierowców
Przypominamy również pieszym, aby zachowywali ostrożność i dostosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów. Wzywamy kierowców do cierpliwości, kultury na drodze oraz zdrowego rozsądku za kierownicą. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drogach.
W przypadku potrzeby interwencji ze strony policji, zawsze należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Dbajmy o własne bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu, a Dzień Wszystkich Świętych niech będzie dla nas czasem nie tylko zadumy, ale i odpowiedzialności.
Źródło: Polska Policja