Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zasady kandydowania w wyborach prezydenckich – kto ma prawo ubiegać się o urząd?

Wybory prezydenckie w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Już w niedzielę 18 maja odbędzie się pierwsza tura, a w razie konieczności, 1 czerwca zorganizowana zostanie druga tura. Zgodnie z przepisami prawa, szczegółowo opisane są warunki, które musi spełnić osoba, pragnąca ubiegać się o fotel prezydenta. Przyjrzyjmy się, kto może stać się kandydatem oraz jakie kryteria powinien spełnić, aby wziąć udział w wyborach.

Kiedy odbywają się wybory?

Wybory prezydenckie w Polsce mają miejsce co pięć lat, co związane jest z długością kadencji głowy państwa. Odstępstwo od tej reguły następuje w sytuacji, kiedy prezydent umiera lub rezygnuje z urzędu, wówczas wybory są organizowane w trybie pilnym.

Kto może kandydować?

Kandydatem na prezydenta Rzeczypospolitej może być jedynie obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnie 35 rok życia i korzysta z pełni praw wyborczych. Aby wystartować, kandydat musi uzyskać poparcie przynajmniej 100 tysięcy obywateli. To nie jest mało, ale w końcu ambicja wymaga poświęceń.

Jak przebiega wybór?

W pierwszej turze na prezydenta wybierany jest ten kandydat, który zdobędzie więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie tej większości, w drugiej turze swoje siły skrzyżuje dwóch najlepszych. Wygrywa oczywiście ten, który zgromadzi więcej głosów. Wynik wyborów zatwierdza Sąd Najwyższy, co dodaje całemu procesowi audytorium powagi.

Warunki kandydowania

Aby móc wystartować w wyborach prezydenckich, konieczne jest spełnienie następujących kryteriów:

  • bycie obywatelem Polski;
  • ukończenie 35. roku życia najpóźniej w dniu wyborów;
  • posiadanie pełni praw wyborczych;
  • uzyskanie podpisów 100 tysięcy obywateli wspierających kandydaturę.

Czy wśród potencjalnych kandydatów znajdzie się ktoś, kto wzbudzi entuzjazm obywateli? Czas pokaże, a my jako społeczeństwo powinniśmy bacznie obserwować i uczestniczyć w tej niezwykle istotnej dla kraju demokracji.

Źródło/foto: Onet.pl
Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie