Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zarządzenia w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – apelacje organizacji do prezydenta

Organizacje pozarządowe, w tym Fundacja Batorego, wystosowały apel do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie podpisania ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślają, że na głowie państwa spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie, iż działania władz są poddawane rzetelnej kontroli pod kątem zgodności z konstytucją.

APEL O PODPISANIE USTAW

Pod apelem, który Fundacja Batorego przekazała Polskiej Agencji Prasowej, podpisało kilkadziesiąt innych organizacji, takich jak Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Amnesty International Polska, Komitet Obrony Demokracji i Fundacja Wolne Sądy.

„Zwracamy się do Pana z prośbą o podpisanie ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, uchwalonych przez Sejm 13 września br.” — piszą sygnatariusze apelu.

ROZWIĄZANIE KRZYSU

Ich zdaniem ustawy te, po szerokich konsultacjach z organizacjami społecznymi oraz środowiskiem eksperckim i akademickim, mają na celu nie tylko rozwiązanie kryzysu związanego z działalnością Trybunału, ale także zmniejszenie polaryzacji w polskim życiu publicznym.

Autorzy apelu podkreślają, że na prezydencie, jako wybranym w powszechnych wyborach przedstawicielu państwa, ciąży szczególna odpowiedzialność za zapewnienie skutecznej ochrony praw obywateli. Przypominają, że podpisanie nowych ustaw byłoby istotnym krokiem w kierunku rozwiązania problemów dotyczących funkcjonowania Trybunału, które zostały także zauważone przez sądy europejskie.

STABILIZACJA PORZĄDKU PRAWNEGO

„Ustawy te są odpowiednim narzędziem do rozstrzygania wszelkich problemów, które prowadzą do niewłaściwego funkcjonowania Trybunału. Ich przyjęcie przyczyni się do stabilizacji porządku prawnego w Polsce” — zaznaczają sygnatariusze.

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym oraz związane z nią przepisy zostały złożone na biurko prezydenta Dudy. Nowe regulacje przewidują, że sędziowie Trybunału będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów, a kandydaci muszą spełniać określone warunki wiekowe i zawodowe.

Regulacja wprowadza również 14-dniowy termin na odebranie ślubowania sędziowskiego przez prezydenta po wyborze sędziów przez Sejm. Nowe przepisy dostosowują także dotychczas obowiązujące ustawy dotyczące działalności Trybunału.

WĄTPLIWOŚCI CO DO ZGODNOŚCI Z KONSTYTUCJĄ

Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta, zasugerowała, że proponowane ustawy budzą poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją. Wyrażając swoje obawy, stwierdziła, że żaden rząd ani parlament nie powinien decydować o tym, jakie wyroki mają być respektowane, w zależności od ich preferencji.

Dodaje, że prezydent nie podjął jeszcze decyzji w sprawie nowych regulacji, co pozostawia wiele pytań na temat przyszłości Trybunału Konstytucyjnego. Oczekiwania wielu obywateli mogą więc nie zostać spełnione, a demokracja w Polsce nadal wymaga pielęgnacji i ochrony.

Źródło/foto: Onet.pl
Leszek Szymański / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie