Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zamieszanie po wystąpieniu szefowej CBA. Premier Tusk czeka na raport

Minister Tomasz Siemoniak został zobowiązany do niezwłocznego przedstawienia premierowi Donaldowi Tuskowi raportu dotyczącego rocznej działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod kierownictwem Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak. Jak donosi TVN24.pl, sytuacja ta jest bezpośrednio związana z jej odmową odpowiedzi na pytania podczas ostatniego przesłuchania przed komisją śledczą ds. Pegasusa.

Niepokój w rządzie

Według informatorów TVN24.pl z komisji oraz Kancelarii Premiera, postawa szefowej CBA na wtorkowym przesłuchaniu wzbudziła poważne obawy. Uczestniczący w przesłuchaniu poseł zauważył, że obecność Kwiatkowskiej-Gurdak razem z radcą prawnym Robertem Sosikiem, byłym rzecznikiem CBA w czasach rządów PiS, była wyraźnie symboliczna.

W kręgach rządowych rosną lęki dotyczące skuteczności działań służb specjalnych, szczególnie w kontekście inwigilacyjnych technologii.

Potencjalne konsekwencje

TVN24.pl sugeruje, że jeśli raport dotyczący działalności CBA nie usatysfakcjonuje premiera, Kwiatkowska-Gurdak może stracić swoje stanowisko. Ostateczna decyzja ma zapaść w najbliższych dniach, co stwarza możliwość kolejnych przetasowań w kierownictwie służb specjalnych.

Minister Siemoniak poinformował TVN24, że „wszelkie decyzje” zostaną podjęte w czwartek, po jego powrocie z wizyty w Szwecji.

Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Kwiatkowska-Gurdak objęła kierownictwo CBA niemal dokładnie rok temu, 6 marca. Wcześniej była zatrudniona w bydgoskiej delegaturze biura, gdzie prowadziła dochodzenie w sprawie defraudacji blisko 300 tys. zł z Urzędu Miasta Inowrocławia. To właśnie w jego ramach miało miejsce inwigilowanie polityka Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy przy użyciu systemu Pegasus.

W styczniu TVN24 informował, że Kwiatkowska-Gurdak potwierdziła w prokuraturze wykorzystanie programu szpiegowskiego wobec Brejzy. Podczas wtorkowego przesłuchania zapewniała komisję, że nigdy nie miała żadnych związków z inwigilacją polityka ani jego rodziny. Podkreślała, że wszelkie działania operacyjne objęte są tajemnicą, a także, że jest świadkiem w prowadzonych przez prokuraturę śledztwach. Zdeklarowała, że w tajnym trybie podzieli się z posłami swoją wiedzą na ten temat.

Nie da się jednak ukryć, że cała sytuacja stawia Kwiatkowską-Gurdak w bardzo niekorzystnym świetle i rodzi pytania o funkcjonowanie służb specjalnych w Polsce.

Źródło/foto: Onet.pl PAP/Paweł Supernak

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie