Sprawca piątkowego ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, Taleb Abdul Dżawad, jest lekarzem z Arabii Saudyjskiej. Niemieckie media informują, że w miejscu pracy nazywany był „Dr Google”. Ostatnie doniesienia na temat jego zawodowych aktywności wzbudzają wątpliwości co do jego kompetencji.
Wątpliwe umiejętności
Jak donosi portal dziennika „Welt”, Abdul Dżawad miał wiele razy sięgać po internet w celu poszukiwania informacji przed postawieniem diagnozy. W swoich obowiązkach unikał interakcji z innym personelem, co prowadziło do licznych nieporozumień, zwłaszcza z powodu niedostatecznej znajomości języka niemieckiego.
Historia zawodowa
Abdul Dżawad pracował w specjalistycznej klinice psychiatrii i medycyny uzależnień od marca 2020 roku. Jak poinformowała firma Salus, od dwóch miesięcy był na urlopie i nie pełnił dyżurów z powodu choroby. Jego metody terapeutyczne rodziły niepokój wśród współpracowników, którzy zauważyli, że wielokrotnie przepisywał leki mogące zagrażać zdrowiu pacjentów. Niemiecki dziennik „Mitteldeutsche Zeitung” podkreśla, że tylko interwencje kadry medycznej zapobiegały poważnym skutkom wynikającym z jego działań.
Przeszłość i kontrowersje
Taleb Abdul Dżawad przybył do Niemiec w 2006 roku, osiedlając się w Meklemburgii-Pomorzu Przednim między 2011 a 2016 rokiem, gdzie ukończył część specjalistycznego szkolenia. Już wówczas zwrócił na siebie uwagę służb, grożąc popełnieniem przestępstwa, a w 2013 roku został skazany na 90 stawek dziennych za zakłócanie porządku publicznego. Był także zwolennikiem prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) oraz zdeklarowanym krytykiem islamu.
Oblicze w rzeczywistości
Przed atakiem mężczyzna miał ponad 40 tysięcy obserwujących w mediach społecznościowych. Mina Ahadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka, opisała go jako osobę, która prowadziła „dwa życia”, zdradzając, że osoby, które dłużej miały z nim kontakt, odczuwały niepokój związany z jego zachowaniem. Przyznała, że terroryzował członków stowarzyszenia, a z jej doświadczeń wynika, że nienawidził nie tylko muzułmanów, ale i wszystkich, którzy nie podzielali jego przekonań.
Źródło/foto: Interia