W Warszawie w próbce komunalnych ścieków stwierdzono obecność zmutowanego wirusa polio. Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski, ogłosił, że służby podjęły działania mające na celu ograniczenie ryzyka zakażeń. Oprócz bieżącego monitorowania, planowane są dodatkowe badania ścieków oraz uzupełnienie szczepień przeciwko polio.
ALARM W ZWIĄZKU Z WIRUSEM POLIO
Na poniedziałkowej konferencji prasowej, szef GIS podkreślił, że wykrycie zmutowanego wirusa w listopadzie stanowi „sytuację alertową”. Zaznaczył jednak, że na ten moment nie ma informacji o zachorowaniach wśród ludzi. Wskazał jedynie, że zmutowany wirus stanowi zagrożenie dla osób, które nie są zaszczepione.
CHARAKTERYSTYKA WIRUSA
Dr n. med. Magdalena Wieczorek wyjaśniła, że wirus wirus w wykrytej próbce nie jest standardowym wirusem szczepionkowym. Uległ on dużej liczbie mutacji, co oznacza, że przechodził z osoby na osobę. To nie jest szczep osłabiony, jak w szczepionkach, lecz taki, który może wywołać poliomyelitis, chorobę znaną wcześniej jako nagminne porażenie dziecięce.
ZALECENIA DLA RODZICÓW
W stosunku do wyników badań, wspólny komunikat opublikowali Główny Inspektor Sanitarny, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych oraz krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. Podkreślono w nim, że brak skutecznych leków na wirus poliomyelitis sprawia, iż leczenie jest jedynie objawowe. Eksperci apelują o utrzymanie przynajmniej 95 proc. poziomu zaszczepienia dzieci oraz młodzieży. Z danych wynika, że w 2023 roku tylko 86 proc. dzieci w trzecim roku życia w Polsce miało pełne szczepienia przeciwko polio.
„Zachęcamy lekarzy oraz rodziców dzieci, które nie otrzymały pełnego cyklu szczepień, do pilnego uzupełnienia braków,” dodano w komunikacie.
ROZBUJANY NADZÓR I MONITORING
Państwowa Inspekcja Sanitarna zdecydowała o rozszerzeniu badań ścieków w stolicy i wzmożeniu nadzoru nad przypadkami ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia. Zaktualizowano stany magazynowe szczepionek oraz oszacowano liczbę dzieci nieszczepionych przeciwko polio w Warszawie. Placówki medyczne otrzymały informację o konieczności uzupełnienia szczepień.
HISTORIA ZACHOROWAŃ W POLSCE
Ostatnie przypadki zakażeń wirusem polio w Polsce odnotowano w latach 1982 i 1984. Pomimo tego, ciągle prowadzi się monitoring oraz badania ścieków ze względu na występowanie przypadków tej choroby w Azji i Afryce.
TRANSMISJA I OBJAWY ZAKAŻENIA
Zakażenie wirusem poliomyelitis następuje głównie drogą pokarmową i kropelkową, poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną lub poprzez skażone przedmioty. Może doprowadzić do wystąpienia gorączki, bólów głowy, objawów ze strony układu pokarmowego, a także do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i poważnych przypadków porażenia. W niektórych przypadkach choroba kończy się śmiercią, a wiele zakażeń może mieć przebieg bezobjawowy.
Szczepienia przeciwko poliomyelitis w Polsce są obowiązkowe i finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Wykonuje się je w trzecim, czwartym, piątym oraz szóstym miesiącu życia, a także w 16-18 miesiącu życia oraz w szóstym roku życia jako dawkę przypominającą.
Źródło/foto: Interia