W sejmowej Komisji ds. Petycji złożono wniosek o wprowadzenie zakazu udzielania sakramentu pokuty osobom, które nie ukończyły 18. roku życia. W opisie petycji można przeczytać, że „wspomnienia wielu osób wskazują na spowiedź jako doświadczenie upokorzenia i strachu”. Propozycja ta spotkała się z protestami, w tym ze strony Instytutu Ordo Iuris.
Z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że petycję podpisało ponad 12 tysięcy osób. Inicjatywa założona przez Rafała Betlejewskiego, performera oraz krytyka Kościoła, wróciła na forum Sejmu po wcześniejszych problemach formalnych. Poseł Koalicji Obywatelskiej, Marcin Józefaciuk, poprosił Betlejewskiego o ponowne złożenie dokumentu, którego przyjęcie miało miejsce 16 października. Dwa tygodnie później petycja trafiła do wspomnianej komisji.
W skład Komisji ds. Petycji wchodzą między innymi Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Łukasz Mejza z Prawa i Sprawiedliwości, w której przewodniczy Rafał Bochenek. Zwykle rekomendacje posłów związane z petycjami są przyjmowane bez sprzeciwu, ale w tej sytuacji może to się zmienić. Rządząca koalicja nie dysponuje większością w 16-osobowej komisji, co utrudnia możliwość realizacji projektu ustawy wynikającego z petycji.
Sprawa wywołuje duże zainteresowanie wśród polityków oraz społeczeństwa. Wsparcie dla petycji wyrazili zarówno Józefaciuk, jak i posłanka Klaudia Jachira z Partii Zieloni. – Wystąpiłem do sekretariatu komisji z prośbą o objęcie roli sprawozdawcy petycji. Nie znam przyszłej decyzji, biorąc pod uwagę, że przewodniczącym jest poseł PiS – informuje Józefaciuk. Dodatkowo zauważa, że komisja powinna przekazać petycję do właściwych organów sejmowych oraz zasugerować wystąpienie z dezyderatem do rządu.
W opozycji do petycji stoi Instytut Ordo Iuris, który uważa, że wprowadzenie zakazu spowiedzi dla nieletnich mogłoby doprowadzić do powstania „państwa totalitarnego”. Komisja ds. Petycji ma trzy miesiące na podjęcie decyzji w tej kwestii.
Źródło/foto: Interia