Eksperci od zdrowia alarmują! Liczba zakażeń wirusem Oropouche, niebezpieczną chorobą tropikalną, znacząco wzrasta wśród turystów powracających z wakacji w USA i Kanadzie. Najwięcej zachorowań odnotowano w popularnych destynacjach, takich jak Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Peru oraz Kuba. Jakie zagrożenie niesie za sobą ta choroba?
Co to jest wirus Oropouche?
Wirus Oropouche (OROV) przenoszony jest głównie przez ukąszenia małych meszek Culicoides paraensis oraz niektórych komarów. Zarażenie skutkuje wystąpieniem gorączki określanej mianem „gorączki leniwców”, nieprzypadkowo nazwanej tak, ponieważ pierwszy przypadek pojawił się u tych właśnie ssaków. Od ubiegłego roku zaobserwować można znaczący wzrost liczby przypadków tej choroby. Czy powinniśmy obawiać się o zdrowie swoje i bliskich?
Objawy i przebieg choroby
Pierwsze symptomy pojawiają się od trzech do dziesięciu dni po ukąszeniu. Objawy przypominają te, które występują przy innych chorobach tropikalnych, takich jak malaria, Zika czy denga. Zarażeni skarżą się na gorączkę, silny ból głowy, wymioty oraz wysypkę. Na szczęście większość pacjentów wraca do zdrowia w mniej niż tydzień, a pełna regeneracja następuje w ciągu miesiąca. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy objawy nawracają po kilku dniach lub tygodniach.
Powikłania i zagrożenia
Niektóre przypadki są o wiele bardziej alarmujące, z wirusem Oropouche powiązane są poważne schorzenia, takie jak nadmierne krwawienie, obrzęk mózgu, a nawet zespół Guillaina-Barrégo, który prowadzi do osłabienia mięśni, drętwienia, a w skrajnych przypadkach — paraliżu. Szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, zarażenie wirusem może zagrażać rozwojowi płodu.
Od 11 marca zarejestrowano 109 przypadków gorączki wywołanej przez wirus OROP w siedmiu stanach, z czego jeden przypadek odnotowano w Nowym Jorku. Najwięcej zakażeń wystąpiło na Florydzie.
Jak się chronić?
Podczas wakacji w Ameryce Łacińskiej i Środkowej należy z niezwykłą starannością unikać ukąszeń przez meszki i komary. Obecnie nie istnieje szczepionka przeciwko wirusowi Oropouche; leczenie polega na łagodzeniu objawów. Dotychczas wirus okazał się śmiertelny w dwóch przypadkach w Brazylii, a wiedza na temat tej choroby pozostaje jeszcze niewielka. Kto wie, jak wiele jeszcze niespodzianek przygotował dla nas ten tropikalny wirus?