Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zagrożenie pogodowe w Polsce: synoptycy ostrzegają przed niecodziennymi warunkami atmosferycznymi

Letnie dni z piękną, słoneczną aurą powoli odchodzą w zapomnienie, a nadchodzi czas typowych dla jesieni zagrożeń. Co nas czeka w najbliższych dniach? Eksperci z IMGW wydali ostrzeżenia, zwłaszcza dotyczące silnych wiatrów, a niektóre regiony już otrzymały konkretne komunikaty.

Mieszkańcy południowej Polski wciąż zmagają się z konsekwencjami powodzi, a meteorolodzy przedstawiają kolejne niepokojące informacje. Tym razem na tapecie znajduje się silny, porywisty wiatr.

W nadchodzącym tygodniu w Polsce nastąpi zmiana warunków pogodowych. Główną przyczyną będzie znaczna różnica ciśnienia w Europie, co doprowadzi do wietrznej aury. IMGW już na wtorek, 24 września, zapowiedziało pierwsze alerty. Tego dnia można się spodziewać silnych powiewów wiatru, osiągających prędkość do 50 km/h. W rejonach górskich i podgórskich wystąpi zjawisko wiatrów fenowych, znanych także jako halne.

W województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim porywy mogą nawet sięgać 70 km/h. Specjaliści nie wykluczają wydania żółtych alertów, będących ostrzeżeniem pierwszego stopnia. Wietrznie będzie także w nocy z wtorku na środę, szczególnie nad morzem oraz w górach, gdzie wiatr może osiągnąć prędkość 90 km/h.

Synoptycy przewidują, że w środę, 25 września, wiatrowe warunki będą dominować nad morzem, gdzie porywy mogą wynieść od 50 do 60 km/h. Z kolei w czwartek, 26 września, najgroźniejsza sytuacja wystąpi na południu kraju.

Od czwartku zapowiadany jest powrót wiatrów fenowych. Najsilniejszy wiatr przewidywany jest na południu Polski, zwłaszcza w obszarach podgórskich, na Górnym Śląsku oraz w południowo-wschodniej części kraju, gdzie prędkość może osiągnąć 70 km/h. Dodatkowo, w południowych częściach województw śląskiego i małopolskiego prognozowane są jeszcze silniejsze podmuchy, sięgające 90 km/h. W rejonach górskich prędkość wiatru może przekraczać 100 km/h, co stwarza ryzyko uszkodzeń w lasach i infrastrukturze.

Źródło: IMGW / Onet.pl

Zobacz także:

Czy mogło się obejść bez ostatniej powodzi? „Brak inwestycji spowodował tragedię”

„Matka Boska uratowała nas przed wielką wodą”. Cuda w Ścinawie?

Antycyklon Serkan nad Polską. Jak wpłynie na pogodę w czwartek? Eksperci mają już swoje odpowiedzi.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie