Od kilku dni nieprzyjemne zjawisko powraca – słupki rtęci znów pokazują wartości poniżej zera. A to oznacza jedno: na zbiornikach wodnych zaczyna tworzyć się niebezpieczna lodowa pokrywa. Policja z mocą apeluje: nie wchodźcie na lód! Próby przekonania się, czy jest wystarczająco gruby, mogą mieć tragiczne konsekwencje. Nasze ostrzeżenie kierujemy zarówno do dzieci, jak i dorosłych, zwłaszcza wędkarzy, którzy często nie zdają sobie sprawy z ryzyka.
BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Mundurowi w trakcie codziennych służb bacznie obserwują rejony rzek, jezior oraz innych akwenów, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom spędzającym czas na świeżym powietrzu. Ostatnio liczba patroli wzrosła, co jest związane z powrotem mroźnej pogody i pojawianiem się lodu na wodach. Ten stan rzeczy jest niezwykle niebezpieczny dla tych, którzy zdecydują się „sprawdzić” stan lodu. Policja z całą mocą apeluje do wszystkich, by nie podejmować żadnych ryzykownych działań. Załamanie tafli, a następnie wpadnięcie do lodowatej wody to kwestia zaledwie sekund, a każdy może zareagować na szok termiczny inaczej. Dodatkowo zimowe ubranie nasiąka wodą, staje się cięższe i krępuje ruchy, co w sytuacji zagrożenia może mieć katastrofalne skutki. I co gorsza, wystraszeni nie potrafiący pływać mogą znaleźć się w beznadziejnej sytuacji.
CO ROBIĆ W SYTUACJI ZAGROŻENIA?
W przypadku niebezpiecznego zdarzenia pamiętaj, aby nie dać się ponieść panice. Jeśli ktoś wpadnie do wody, nie stawaj na lodzie, próbując pomóc. Zamiast tego jak najszybciej zadzwoń na numer alarmowy 112. Staraj się z brzegu lub innego stabilnego miejsca podać osobie tonącej jakiś przedmiot, np. kij, i pomóż jej wydostać się w bezpieczne miejsce.
Apelujemy, by wszyscy pamiętali o tych zasadach. Ostatecznie, lepiej zapobiegać niż leczyć – w końcu zdrowie i życie są najważniejsze!
Młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie
Źródło: Polska Policja