Dzisiaj jest 24 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zagrożenie na drogach: skutki jazdy pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to nie tylko skrajna nieodpowiedzialność, ale także ogromne ryzyko dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ostatnie incydenty udokumentowane przez miejski monitoring w Chorzowie tylko potwierdzają tę smutną tezę. Dwaj nieodpowiedzialni kierowcy wpadli w ręce policji, a ich postępowanie może zakończyć się w sądzie.

Pierwszy incydent: Mercedesa blisko wykopu

Do pierwszego zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, tuż po godzinie 1. Kierowca mercedesa, jadąc ulicą Katowicką w kierunku Bytomia, nie dostrzegł prowadzonych robót drogowych, co ledwie nie zakończyło się tragicznym w skutkach wpadnięciem do głębokiego wykopu. Cała sytuacja miała miejsce w obecności policjantów, którzy natychmiast zareagowali. Alkomat wykazał szokującą wartość – ponad 2,5 promila! Dodatkowo, 22-letni chorzowianin nie miał prawa jazdy. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, a sprawca będzie musiał wkrótce stawić czoła wymiarowi sprawiedliwości.

Drugie zdarzenie: Kontrowersyjne zachowanie na skrzyżowaniu

Kolejne, równie niebezpieczne wydarzenie miało miejsce w poniedziałek po godzinie 22 na skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Dąbrowskiego. Kierowca toyoty zignorował sygnalizację świetlną, co niemal doprowadziło do kolizji z radiowozem policji. Również w tym przypadku badanie alkomatem wykazało obecność alkoholu – 50-latek z Jaworzna miał w organizmie blisko pół promila. Mężczyzna stracił swoje prawo jazdy i, podobnie jak jego młodszy „koleg”, odpowie za swoje czyny przed sądem.

Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu

Nie można lekceważyć problemu prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości. W zależności od stężenia alkoholu w organizmie, kierowcy grożą różne konsekwencje prawne. O wykroczeniu mówimy w przypadku, gdy zawartość alkoholu wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W takim przypadku sprawca może zostać ukarany grzywną w wysokości co najmniej 2500 złotych lub aresztem. Przekroczenie wartości 0,5 promila kwalifikuje już czyn jako przestępstwo, co wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat 3. W obu Tych przypadkach niezawodny jest również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy decydują się wsiadać za kierownicę po zażyciu narkotyków. Tego typu działania to nie tylko łamanie prawa, ale także narażanie życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Niech te tragiczne przykłady będą przestrogą dla innych!

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie