Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zagrożenie Legionellą w chorzowskim szpitalu: Co należy wiedzieć o pilnych działaniach?

W Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie stwierdzono obecność bakterii legionelli, która została wykryta w dwóch miejscach: w umywalce w jednej z sal oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz w umywalce znajdującej się w pokoju pielęgniarek oddziału psychiatrycznego. Na polecenie sanepidu, placówka natychmiast podjęła konieczne działania.

Informacja o Wykryciu Bakterii

Powiatowa Stacja Stacjonarno-Epidemiologiczna w Chorzowie poinformowała Interię, że o wykryciu legionelli dowiedziała się w środę. Analizy wykazały istotne przekroczenie dopuszczalnych norm, co skłoniło szpital do natychmiastowego działania.

Działania Szpitala

Obecnie nie ma informacji o osobach zakażonych. Jednak w związku z wykryciem bakterii, sanepid zalecił pilne podjęcie odpowiednich kroków. Szpital zdemontował perlatory oraz słuchawki prysznicowe na oddziałach, gdzie bakteria została stwierdzona. Dodatkowo zwiększono dozowanie chloru w generatorze dwutlenku chloru oraz wprowadzono codzienne spuszczanie wody z kranów w zainfekowanych obszarach. W najbliższy poniedziałek planowana jest dezynfekcja instalacji ciepłej wody w szpitalu.

Legionella – Potencjalne Zagrożenie

Bakterie legionelli pneumophili mogą powodować legionellozę, poważną chorobę układu oddechowego, która występuje głównie w takich miejscach jak sieci kanalizacyjne, urządzenia do kąpieli, prysznice, myjnie oraz klimatyzatory. Najczęściej można się nią zarazić przez wdychanie skażonego aerozolu, a także przez przypadkowe zachłyśnięcie skażoną wodą. Co istotne, bakteria nie przenosi się pomiędzy ludźmi.

Objawy i Leczenie Legionellozy

Objawy legionellozy obejmują bóle mięśni, bóle głowy, gorączkę oraz objawy zapalenia płuc, takie jak suchy kaszel i problemy z oddychaniem. U pacjentów mogą wystąpić również bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz zaburzenia świadomości. W łagodniejszej postaci choroby, zwanej gorączką Pontiac, występuje nagły wzrost temperatury ciała oraz objawy grypopodobne. W przypadkach ciężkich może dojść do sepsy. Legionelloza jest w większości przypadków wyleczalna przy użyciu antybiotyków, ale największe ryzyko występuje wśród osób starszych oraz tych z obniżoną odpornością.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News/Zdjęcie ilustracyjne
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie