Działania niemieckiego rządu oraz plany opozycyjnej chadecji w obliczu kryzysu migracyjnego mogą prowadzić do poważnych napięć w relacjach z Polską – ostrzega dziennik „Die Welt”. Z analizy dziennika wynika, że wprowadzenie kontroli na zewnętrznych granicach Niemiec oraz idea „zawracania” obywateli innych krajów z granicy zostanie odrzucona przez Warszawę, której zgoda jest kluczowa dla realizacji propozycji złożonej przez CDU. Gazeta zauważa również, że polskie podejście do kryzysu przedstawia niewielką spójność.
Niemieckie Kontrole Graniczne
Jak informuje „Die Welt”, rząd niemiecki wprowadził tymczasowe kontrole na wszystkich granicach zewnętrznych, argumentując, że ma to na celu ograniczenie niekontrolowanej migracji do Niemiec. Korespondent gazety, Philipp Fritz, zaznaczył, że CDU dąży do rozszerzenia tych działań, aby zawracać cudzoziemców, którzy starają się o azyl w RFN.
Konwencja Dublińska i Jej Konsekwencje
Chadecy powołują się na konwencję dublińską, według której wniosek o azyl powinien być analizowany przez pierwszy kraj UE, do którego imigrant dotarł. Sytuacja na wschodniej granicy Polski sugeruje, że tacy migranci mogą być „zawracani” właśnie do Polski. Z informacji przekazanych przez Interię wynika, że Niemcy już praktykują takie działania, ale nie na taką szeroką skalę, jaką przewiduje wprowadzenie nowych regulacji.
Incydent z 2024 Roku
Dziennikarz przypomniał o incydencie, który miał miejsce w czerwcu 2024 roku, kiedy niemiecka policja odesłała grupę afgańskich uchodźców do Polski bez wcześniejszej konsultacji z Warszawą. Takie zachowanie wzbudziło oburzenie i pogorszyło relacje między krajami. Premier Donald Tusk określił te działania jako „nieakceptowalne” i zapowiedział rozmowę z kanclerzem Olafem Scholzem na ten temat. „Die Welt” sugeruje, że sytuacja ilustruje wewnętrzne „sprzeczności” w polskim podejściu do kryzysu migracyjnego.
Nieuchronne Napotkanie na Problemy
Publicysta „Die Welt” zwraca uwagę, że wprowadzenie koncepcji forsowanej przez chadecję Friedricha Merza zmusi Polskę do przyjmowania tysięcy migrantów w kolejnych miesiącach, co dla Warszawy będzie nie do zaakceptowania. Sukces tego planu w dużej mierze zależy od zgody rządu RP; brak takiej zgody może prowadzić do poważnych sporów politycznych.
Alternatywne Podejście Polski
Jako alternatywę dla propozycji CDU, Fritz sugeruje zaostrzenie kontroli przez Polskę na granicy z Białorusią, co mogłoby opóźnić migrację do Niemiec.
Prawa i Polityka UE
Dziennikarz zauważa także, że Unia Europejska toleruje działania polskich władz wobec uchodźców, mimo że tworzenie przygranicznych stref, zezwolenie na użycie broni przez funkcjonariuszy oraz stosowanie praktyk pushback są sprzeczne z prawem europejskim.
Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage. Polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL
Źródło/foto: Interia