Andrzej Duda, prezydent Polski, cieszy się znaczącym zaufaniem wśród Ukraińców, zajmując drugie miejsce w rankingu zagranicznych polityków, którym Ukraińcy ufają najbardziej. Ustępuje jedynie Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. W sondażu, który przeprowadzono na zlecenie ukraińskiego think tanku Centrum Nowa Europa, Duda zdołał wyprzedzić takie osobistości jak Emmanuel Macron czy Justin Trudeau, chociaż zauważalny jest spadek jego popularności w ostatnich latach.
Wyniki badania zaufania
Z najnowszych wyników sondażu wynika, że Ursula von der Leyen uzyskała najwyższy wynik z zaufaniem na poziomie 65 proc. Spośród ankietowanych Ukraińców, Andrzej Duda zajął drugą pozycję z 64,6 proc. zgłoszeń, a na trzecim miejscu uplasował się Justin Trudeau z wynikiem 60 proc. Prezydent Francji Emmanuel Macron znalazł się poza podium, zdobywając 58,4 proc. głosów, natomiast piątą pozycję zajęła prezydent Mołdawii, Maia Sandu, z 57,3 proc.
Zmiany w postrzeganiu Dudy
Centrum Nowa Europa, komentując wyniki badania, zauważyło, że triumf Ursuli von der Leyen może być efektem jej aktywności w zakresie wspierania Ukrainy w dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej. W kontekście Andrzeja Dudy think tank wskazał na długotrwałe tradycje polsko-ukraińskie. Mimo to, zaufanie do Dudy spadło o 13,1 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego roku i o 22,2 pkt proc. w odniesieniu do 2022 roku, co może budzić niepokój.
Przyczyny spadku zaufania
Według analityków Centrum Nowa Europa, spadek sympatii do polskiego prezydenta może mieć swoje źródła w różnych czynnikach. Wskazano na „bezprecedensowe akcje blokowania granicy”, komentowanie tematyk związanych z poszukiwaniami i ekshumacjami oraz niejasności co do przyszłości wsparcia Polski dla Ukrainy. Takie zdarzenia mogły wpłynąć na postrzeganie Dudy w ukraińskim społeczeństwie.
Sondaż przeprowadzono w dniach od 15 do 27 listopada, angażując tysiąc respondentów, co zwiększa jego wiarygodność. Wyniki te mogą stanowić cenny przyczynek do analizy relacji polsko-ukraińskich oraz wskazywać na konieczność dalszej pracy nad ich poprawą.
Źródło/foto: Interia