Poparcie dla partii politycznych osiągnęło niezwykle wyrównany poziom, co jest rzadkością, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ten stan powtarza się po raz drugi z rzędu. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość miałyby identyczny wynik – 29 proc. Według sobotniego sondażu Ipsos, przeprowadzonego dla „19:30” i TVP Info, na trzeciej pozycji znalazłaby się Konfederacja, która może liczyć na 12 proc. poparcia.
OBECNY STAN POPARCIA
Jak wygląda współczesne poparcie dla partii politycznych? Najnowsze badania Ipsos, zlecone przez „19:30” i TVP Info, wskazują, że zarówno KO, jak i PiS mogą liczyć na poparcie na poziomie 29 proc. Taki rezultat uzyskano już w poprzednim sondażu tej pracowni w połowie grudnia, co sugeruje, że obie partie utrzymują stabilną pozycję.
Na trzecim miejscu plasuje się Konfederacja, która zdobyła 12 proc. głosów, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu do ostatniego badania. Wynik Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polski 2050 i PSL, pozostaje bez zmian – 10 proc. Poparcie dla Nowej Lewicy wzrosło o 1 pkt proc., osiągając 7 proc., podczas gdy partia Razem, z wynikiem 3 proc., pozostaje na tym samym poziomie co w zeszłym miesiącu.
Dwa procent respondentów ankiety zadeklarowało chęć głosowania na inne ugrupowania. Z sondażu wynika także, iż wzrosła liczba wyborców niezdecydowanych – odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 8 proc. badanych, co stanowi 1 pkt proc. więcej niż wcześniej.
FREKWENCJA WYBORCZA
Jeśli chodzi o przewidywaną frekwencję, to wyniesie ona 63 proc., w tym 51 proc. badanych „zdecydowanie” zamierza pójść na wybory w nadchodzącą niedzielę. To nieco mniej w porównaniu z wyborami prezydenckimi, w których udział planuje 76 proc. ankietowanych, jak zauważa TVP Info.
Warto przypomnieć, że w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski Prawo i Sprawiedliwość odnotowało znaczący wzrost poparcia, wynoszący 32,4 proc. Natomiast Koalicja Obywatelska, dotychczasowy lider, spadła o 2,1 pkt proc., osiągając 29,2 proc.
Sondaż Ipsos przeprowadzono metodą mixed mode (CATI i CAWI) pomiędzy 14 a 16 stycznia 2025 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób.
Jeśli obserwowane zmiany w poparciu dla poszczególnych ugrupowań to zapowiedź nieprzewidywalnych emocji w nadchodzących wyborach, to cierpliwi obserwatorzy polskiej sceny politycznej zapewne przygotowują się na wielkie starcie.
Źródło/foto: Onet.pl
Leszek Szymański, Tomasz Gzell / PAP