Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej, wystosowała emocjonalny apel do najwyższych urzędników państwowych. Podkreśliła, że zarówno społeczeństwo, jak i urzędnicy na niższych szczeblach, obserwują obecne działania kierownictwa. Zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko wybiórczego stosowania decyzji sądowych, w zależności od składu sędziowskiego.
Jako urzędniczka służby cywilnej II stopnia z dwudziestoletnim doświadczeniem, Jagodzińska przypomniała, jak to pokolenie pamięta czasy, kiedy w Polsce panowały kartki na żywność i powszechna bieda. W mediach społecznościowych zaznaczyła, że swoją pracę traktuje jako służbę dla obywateli.
DYSKUSJA O LEGITYMACJI WYROKÓW SĄDOWYCH
W swoim wpisie Jagodzińska zwróciła uwagę na to, że przez 15 lat przyczyniła się do orzecznictwa w zakresie podatku CIT i PIT, a sąd często podtrzymywał jej decyzje, nawet przy odwołaniach ze strony podatników. To powoduje, że z wielkim niepokojem śledzi aktualne wydarzenia dotyczące uznawania wyroków i postanowień sądowych. Uważa, że każda decyzja musi być Egzekwowana, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.
Jagodzińska postawiła istotne pytanie: „Czy urzędnicy na wyższych stanowiskach mogą wybierać, które wyroki sądowe traktować poważnie, a które nie?” Przedstawiła teoretyczny scenariusz, w którym jako urzędnik skarbowy podjęłaby decyzję obciążającą podatnika, jednak po uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego odmówiłaby jej uznania, kierując się osobistymi odczuciami wobec składu sędziowskiego.
APEL O UNIFIKACJĘ WYKONYWANIA PRAWA
W swoim wystąpieniu Jagodzińska zaapelowała do wyższych urzędników, przypominając, że wielu z nich ma mniej doświadczenia od tych na niższych szczeblach. Zauważyła, że jeśli zacznie się dowolne stosowanie prawa, to wkrótce każdy urzędnik będzie mógł wybierać, które akt prawny uznaje, a które ignoruje. „Naród i służby państwowe patrzą na Was. To, co dzieje się teraz, wygląda bardzo źle” – podkreśliła.
W kontekście aktualnych wydarzeń dotyczących interpretacji prawa, Jagodzińska odwołała się do wcześniejszych prób zaangażowania w ogólnopolską dyskusję na temat reformy wymiaru sprawiedliwości. Wspomniała, że ich postulaty sprzed lat nie znalazły wówczas odpowiedzi.
Ostatnie kontrowersje związane z decyzjami Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącymi sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych w 2023 roku, podkreślają rosnące napięcia wokół interpretacji prawa w Polsce. Wszystkie te kwestie łączą się ze sprawą, która obecnie staje się przedmiotem publicznego dyskursu.
Źródło/foto: Interia