Nie tylko granice z Rosją i Białorusią są priorytetem. Polska zamierza także zabezpieczyć granicę z Ukrainą, choć, jak zauważa Donald Tusk, z innych przesłanek niż w przypadku państw, gdzie rządzą Łukaszenka i Putin. Premier odwiedził budowę Tarczy Wschód, podkreślając, że stanowi ona większą „gwarancję utrzymania pokoju”.
Wizytacja budowy Tarczy Wschód
W sobotę Donald Tusk złożył wizytę na pierwszym odcinku Tarczy Wschód w gminie Budry. Wyraził nadzieję, że wszyscy zrozumieją istotność tych działań. – Im lepiej będziemy chronić polskie granice, tym trudniej będzie dla tych, którzy mają złe zamysły. To zwiększy nasze bezpieczeństwo – zaznaczył premier na odcinku przy granicy z Rosją.
Odstraszanie agresora
Szef rządu podkreślił, że celem Tarczy Wschód jest „odstraszenie i zniechęcenie” potencjalnych agresorów. – Na realizację tego projektu wydamy ogromne sumy. Cała Europa z zainteresowaniem obserwuje nasze przedsięwzięcia i zapewni wsparcie w razie potrzeby – dodał Tusk.
Bezpieczeństwo granicy z Ukrainą
Premier zauważył, że Tarcza Wschód skoncentruje się głównie na ochronie granic z Rosją i Białorusią, ale również na zabezpieczeniu granicy z Ukrainą, z zupełnie innych powodów. – Chcemy, aby wszyscy Polacy czuli się bezpieczniej na całej długości wschodniej granicy – powiedział Tusk.
Oświadczenie po konferencji
Po zakończeniu konferencji prasowej, premier zamieścił wpis w mediach społecznościowych. „Pierwszy odcinek Tarczy Wschód na granicy z Rosją jest gotowy. Spotkawszy się z żołnierzami, poczułem się naprawdę bezpieczny, znajdując się zaledwie 200 metrów od granicy” – podkreślił.
Wymiar infrastrukturalny
Lider rządu zapewnił, że Tarcza Wschód nie przewiduje przymusowych wysiedleń. Budową zajmie się specjalny, międzyresortowy zespół. Tusk wyjaśnił, że projekt ma charakter infrastrukturalny, obejmujący betonowe jeże, rowy przeciwczołgowe oraz elementy środowiska naturalnego, a także nowoczesne technologie monitorujące sytuację na granicy.
Narodowy plan bezpieczeństwa
Tarcza Wschód stanowi narodowy projekt mający na celu wzmocnienie wschodniej granicy Polski oraz flanki NATO. Zakłada budowę fortyfikacji i systemów monitorowania granicy w latach 2024-2028 na całym odcinku 800 kilometrów.
Źródło/foto: Interia