Na terenie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie miała miejsce XI edycja Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa. Wśród zaproszonych uczestników znaleźli się przedstawiciele różnych służb mundurowych, instytucji oraz stowarzyszeń zajmujących się bezpieczeństwem, w tym podkarpaccy policjanci. Funkcjonariusze uczestniczyli w dynamicznych pokazach i prezentowali na stoiskach swoje wyposażenie, przybliżając młodzieży charakter pracy w policji.
MŁODZIEŻOWE ŚWIĘTO BEZPIECZEŃSTWA
Wczorajsze wydarzenie zorganizowano w ramach programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”, który ma na celu kształtowanie postaw obywatelskich oraz przygotowanie młodych ludzi na współczesne zagrożenia. To przedsięwzięcie stanowi interesującą formę działań edukacyjnych, profilaktycznych i promocyjnych, aktywizując młodzież zainteresowaną bezpieczeństwem.
PATRONAT HONOROWY
Tegoroczne święto odbyło się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka, Minister Edukacji Barbarą Nowacką oraz Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.
OTWARCIE IMPREZY
Uroczyste otwarcie poprowadził Rektor WSPiA, prof. dr hab. Jerzy Posłuszny. Po jego przywitaniu, głos zabrali honorowi goście, a wydarzenie dodatkowo uświetnił występ orkiestry dętej. Wiesław Leśniakiewicz, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwrócił się do zebranej młodzieży, podkreślając znaczenie edukacji w kształtowaniu postaw obywatelskich i zachęcając do aktywności w służbach mundurowych.
KONGRES BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY
W ramach święta zorganizowano I Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa Młodzieży, podczas którego eksperci omawiali zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, przeciwdziałaniem agresji i ochroną młodzieży przed współczesnymi zagrożeniami. W wydarzeniu uczestniczył insp. Jarosław Tokarczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie.
UDZIAŁ SŁUŻB MUNDUROWYCH
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 20 służb mundurowych oraz stowarzyszeń zajmujących się bezpieczeństwem. W interakcji z młodzieżą znalazły się m.in. Policja, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa i wiele innych.
ATRKACJE DLA UCZESTNIKÓW
Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji. Młodzież miała możliwość odwiedzenia tematycznych stoisk i zapoznania się z codzienną pracą funkcjonariuszy. Policjanci prezentowali sprzęt wykorzystywany w służbie, w tym uzbrojenie i pojazdy, a także organizowali dynamiczne pokazy działań ratowniczych. Duże zainteresowanie wzbudzał patrol konny oraz służbowy pies, a rozmowy z przedstawicielami Biura Zwalczania Cyberprzestępczości umożliwiały zdobycie wiedzy na temat cyberzagrożeń.
Wydarzenie to pozwoliło uczestnikom na pogłębienie wiedzy o dostępnych ścieżkach kariery w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zweryfikowanie swoich oczekiwań dotyczących przyszłej edukacji i pracy zawodowej.
Fot. Bartosz Wilk/KWP w Rzeszowie
Źródło: Polska Policja