Na Dolnym Śląsku od początku roku nastąpił trzykrotny wzrost zachorowań na krztusiec, co budzi poważne obawy. Oznacza to, że jedna chora osoba może zarazić aż 17 innych. Niestety, jedynym skutecznym sposobem na walkę z tym schorzeniem są szczepionki, których brakuje w całym kraju. Znajdujemy się w podobnej sytuacji w kontekście Covid-19. Jak donosi ministerstwo zdrowia, blisko 25 milionów dawek szczepionek straciło ważność, a od końca sierpnia ich dostępność jest mocno ograniczona, co w połączeniu z rosnącą liczbą zachorowań staje się powodem do niepokoju.
ROSNĄCA LICZBA ZACHOROWAŃ NA COVID-19
W całej Polsce brakuje szczepionek na Covid-19, a statystyki są alarmujące. W czerwcu odnotowano około 260 przypadków, w lipcu liczba ta wzrosła już do ponad 5,3 tys., a w sierpniu osiągnęła 16 798. Powroty dzieci do szkół od września zwiększają ryzyko eskalacji sytuacji.
Najbardziej niepokojące informacje napływają z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego, gdzie odnotowano największy wzrost zakażeń. Practicy medyczni zaobserwowali znaczący wzrost pacjentów z infekcjami, a testy najczęściej potwierdzają Covid-19. „Codziennie przyjmujemy pacjentów, a testy często wychodzą dodatnie w kierunku Covid-19” – podkreśliła lekarz rodzinna Justyna Morawska w Polsat News.
BRAK SZCZEPIONEK W CAŁYM KRAJU
Choć szczepionek brakuje, ministerstwo zdrowia stara się uspokoić opinię publiczną. Izabela Leszczyna w programie „Graffiti” wyraziła przekonanie, że „to nie ten Covid, który nas zabijał”, dodając, że dominujące w tym roku warianty nie są aż tak groźne. „Szczepionki z przetargu będą dopiero w październiku, ale prowadzę rozmowy z ministrem z Łotwy, aby zapewnić dostępność dla osób, które tego najbardziej potrzebują już we wrześniu” – zapewniła szefowa resortu.
KRZTUSIEC W POLSCE: POWRÓT DLA ZAGROŻENIA
Nie tylko na Covid-19 brakuje szczepionek; podobna sytuacja dotyczy krztuśca. Na Dolnym Śląsku o trzy razy wzrosła liczba infekcji, a w całym kraju zarejestrowano już 500 przypadków w 2023 roku, podczas gdy w 2024 roku przekroczono 10 tys. dodatkowych zakażeń. Lekarze apelują o czujność, gdyż objawy krztuśca łatwo myli się z przeziębieniem, a choroba rozprzestrzenia się niezwykle szybko, co może de facto zagrozić osobom starszym oraz tym z osłabionym układem odpornościowym.
Osoby zainteresowane szczepieniami mogą spodziewać się ich dostępności w okolicach października, jednak farmaceuci przestrzegają, że terminy te mogą ulec zmianie. „Mamy wiele rezerwacji, a gdy szczepionki się pojawiają, dostajemy mnóstwo telefonów o dostępność” – powiedział Adrian Jurczyk, kierownik apteki.
Chociaż krztusiec jest trudny do zdiagnozowania, lekarze wskazują na prawdopodobieństwo, że jego powrót do Polski wiąże się z przywiezieniem wirusa z Czech. „Od początku roku mamy do czynienia z dużą liczbą zachorowań, a na rynku nie ma aktualnie dostępnych szczepionek” – stwierdziła lekarz Anna Krzoska-Kamińska.
Źródło/foto: Polsat News