Polacy mają powody do obaw o rosnące rachunki za gaz. Czy słusznie? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę dotyczącą dystrybucji paliw gazowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa, co wpłynie na wysokość opłat dla konsumentów.
NOWE OPŁATY OD STYCZNIA 2024
Urzędnicy z URE ogłosili ważną zmianę. Już od stycznia przyszłego roku rachunki za gaz dla najpopularniejszych grup taryfowych wzrosną od około 2,60 zł do niemal 30 zł miesięcznie. Dla klientów objętych taryfą PSG oraz taryfą PGNiG OD zatwierdzoną przez prezesa URE w czerwcu, a także przy uwzględnieniu odmrożonych stawek opłaty abonamentowej, wzrost opłat będzie dotkliwy.
Stawki opłat dystrybucyjnych, które obejmują zarówno opłatę dystrybucyjną stałą, jak i zmienną, będą zróżnicowane w zależności od lokalizacji odbiorcy, co oznacza różnice w poszczególnych obszarach taryfowych — zaznacza Urząd.
WAŻNE ZMIANY OD 2025 ROKU
Już na początku 2025 roku taryfa dystrybucyjna w grupach W-1.1, W-2.1 i W-3.6 będzie odpowiedzialna za około 25-36 proc. całkowitego rachunku za gaz. W pierwszej połowie przyszłego roku na szczęście będą jeszcze obowiązywały stawki zatwierdzone w czerwcu 2024 roku, ale to tylko chwilowe wytchnienie.
Nowa taryfa przewiduje średni wzrost stawek opłat dystrybucyjnych o 24,7 proc. w stosunku do stawek zatwierdzonych w poprzedniej taryfie nr 12, z pominięciem obciążeń dla gazu koksowniczego.
CZYM JEST RACHUNEK ZA GAZ?
Całkowity rachunek za gaz ziemny, który wpłynie na portfele Polaków, składa się z kosztów zakupu paliwa oraz kosztów jego dystrybucji, jak zauważa URE. To zatem nie tylko słabo kontrolowane wydatki na ciepło, ale także kosztowna logistyka.
Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami ogrzewania? Prosto! Wystarczy zastosować kilka prostych trików, aby zmniejszyć wydatki na energię, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach zimowych.
Źródło informacji: URE, „Fakt”.