Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wzrastające obawy Polaków związane z zagrożeniem wojennym – wyniki sondażu

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez European National Panels ukazują niepokojące obawy Polaków związane z wojną na Ukrainie. Aż 40 procent ankietowanych wyraża lęk, że konflikt może przenieść się na terytorium Polski. Dodatkowo, czasopismo „Rzeczpospolita” publikuje dane, według których 63 procent badanych opowiada się za ograniczeniem wsparcia humanitarnego jedynie do osób mieszkających w rejonie działań wojennych.

OBAWY POLAKÓW

Badanie ujawnia, że wśród największych zmartwień Polaków znajduje się możliwość eskalacji konfliktu zza naszej wschodniej granicy. Obok tego 36 procent zwraca uwagę na ryzyko wzrostu inflacji i cen, a 28 procent obawia się potencjalnego użycia przez Rosję broni jądrowej. Istotne są również obawy dotyczące wzrostu liczby migrantów z Afryki i Azji, które wyrażane są przez 26 procent badanych, oraz narastająca fala uchodźców z Ukrainy, na którą wskazuje 23 procent respondentów.

PRZECIW DZIAŁANIU WOJNY

Polacy w zdecydowanej większości popierają konkretne działanie w odpowiedzi na kryzys. 72 procent chce, aby pomoc humanitarna trafiała do osób bezpośrednio dotkniętych wojną. Ponadto, 70 procent opowiada się za wprowadzeniem sankcji gospodarczych wobec Rosji, a 63 procent ankietowanych wskazuje na konieczność zakazu nadawania przez państwowe rosyjskie media.

Nie zakończywszy ich na tym, 63 procent respondentów życzyłoby sobie ograniczenia pomocy wyłącznie dla osób z terenów objętych konfliktem. 57 procent jest za przyjmowaniem uchodźców, a 48 procent popiera finansowanie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy.

SPRAWY POLITYCZNE A PRZYSZŁOŚĆ UKRAINY

Warto także zauważyć, że liczba osób popierających pomoc finansową dla Ukrainy wynosi 40 procent, a 44 procent opowiada się za nadaniem Ukrainie statusu państwa kandydata do UE. Niestety, jedynie 36 procent chce akceptować ich szybką integrację z Unią Europejską, a zaledwie 33 procent jest za dalszym przyjmowaniem uchodźców ukraińskich przez Polskę.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-18 października na próbie 728 panelistów przez zespół pod kierownictwem dr. hab. Piotra Długosza, profesora Uniwersytetu Kaliskiego, kierującego interdyscyplinarnym Laboratorium Badań nad Wojną w Ukrainie. Całość była częścią projektu badawczego „Stosunek mieszkańców państw Grupy Wyszehradzkiej wobec uchodźców wojennych z Ukrainy” w ramach grantu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB).

Nie można więc udawać, że problem nie istnieje. Polaków dręczą wątpliwości i konkretne lęki, a ich głos powinien być słyszalny w dyskusjach dotyczących przyszłości naszego kraju w obliczu tego niewątpliwie trudnego okresu.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie