Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wzmacnianie umiejętności grup minersko-pirotechnicznych w Polsce

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy miały miejsce intensywne szkolenia doskonalące dla nieetatowych grup zajmujących się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym. W wydarzeniu wzięli udział funkcjonariusze z jednostek województwa kujawsko-pomorskiego, co jest niezbędne dla zapewnienia ich efektywnego działania.

WZMACNIANIE KOMPETENCJI POLICJANTÓW

W dniach 24 września oraz 1 i 8 października br. policjanci Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy przeprowadzili cykl szkoleń, których celem było pogłębienie wiedzy uczestników w zakresie niewybuchów, niewypałów i innych niebezpiecznych przedmiotów. To istotny aspekt w kontekście codziennych zadań, z jakimi mogą zetknąć się zarówno funkcjonariusze, jak i mieszkańcy regionu.

Szkolenie miało również na celu zwiększenie bezpieczeństwa policjantów w przypadku napotkania materiałów wybuchowych pochodzenia wojskowego oraz nowoczesnych substancji wykorzystywanych w cywilu. Jak zaznaczył podinsp. Robert Bugajski, Naczelnik Sztabu, materiały wybuchowe używane w wojsku są zaprojektowane tak, by były odporne na czynniki atmosferyczne, co oznacza, że ich właściwości wybuchowe utrzymują się mimo upływu czasu.

WSPÓŁPRACA Z WOJSKIEM

Na szkoleniach obecny był także sierż. szt. Przemysław Kubiak wraz ze swoim psem służbowym „Palnik” (znanym również jako „Badi”). Ich obecność była szczególnie istotna, ponieważ w lipcu br. pełnili oni służbę w Paryżu, gdzie wspierali służby francuskie w zabezpieczaniu obiektów sportowych w trakcie Igrzysk Olimpijskich. Ich zadaniem było wykrywanie materiałów wybuchowych w newralgicznych lokalizacjach, co ukazuje skalę wyzwań, przed którymi stanęli organizatorzy tego międzynarodowego wydarzenia.

Spotkania z Przemysławem Kubiakiem i jego czworonożnym partnerem ukazały, jak złożone zadania realizują funkcjonariusze, co dla wielu z nas mogło być zrozumiałe dopiero po usłyszeniu ich relacji. Jak sam podkreśla, ta służba miała swoje trudności, które były nierzadko drastyczne i niewidoczne dla oka przeciętnego widza.

EDUKACJA I WSPÓŁPRACA

Dzięki ścisłej współpracy Policji z Siłami Zbrojnymi, w szkoleniu uczestniczyli również instruktorzy z Kompanii Saperów 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Saperzy zaprezentowali swoje zadania oraz wyposażenie, a także omówili powszechnie występujące przedmioty pochodzenia wojskowego, w tym nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie. W ramach prelekcji przedstawiono również zasady bezpeieństwa przy usuwaniu i neutralizacji niebezpiecznych przedmiotów, wykorzystywane najnowsze technologie i najlepsze praktyki współpracy między służbami, co niewątpliwie usprawnia akcje ratunkowe.

PRAKTYCZNE ZAJĘCIA DLA POLICJANTÓW

Ostatnim elementem szkoleń były ćwiczenia praktyczne, w ramach których funkcjonariusze analizowali obiekty podejrzewane o zawieranie materiałów wybuchowych. Część ta odbywała się pod okiem doświadczonych policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Bydgoszczy, co dodatkowo wzmacniało wiedzę i umiejętności uczestników.

Ta forma szkolenia stwarzała doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, co z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy wykonujących trudne i niebezpieczne zadania na co dzień. Jak przypominają policjanci, w przypadku natrafienia na niewybuchy lub inne potencjalnie groźne obiekty, należy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby. Przypominamy – żadnych prób podnoszenia, odkopywania, przenoszenia czy wrzucania do ognia!

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie