Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wzburzenie społeczne po tragedii pandy. Milion obywateli domaga się działań premiera

Royal Zoological Society of Scotland (RZSS) zaapelowało do brytyjskiego rządu o surowsze regulacje dotyczące używania fajerwerków. Wydarzeniem, które skłoniło do tego wezwania, była tragiczna śmierć trzymiesięcznej pandy czerwonej w zoo w Edynburgu. Weterynarze podkreślają, że przyczyną zgonu Roxie był intensywny stres wywołany głośnymi eksplozjami z okazji tzw. Bonfire Night. Petycja w tej sprawie zyskała poparcie ponad miliona osób.

DEZOLACJA W ZOO

W oświadczeniu RZSS zaznaczył, że weterynarze ustalili, iż mała panda zmarła w wyniku paniki spowodowanej pokazami fajerwerków, które miały miejsce 5 listopada. Ben Supple, dyrektor RZSS, wskazał, że Roxie udusiła się zawartością żołądka, co zdarzyło się w wyniku przerażenia spowodowanego hałasem. Pomimo że panda miała dostęp do swojej kryjówki, zespół zoo obawia się, że żyła w stałym stresie, a problemy te dotyczą nie tylko ich podopiecznych, lecz także innych zwierząt.

POSTULATY ZMIAN

W wyniku tragicznemu zdarzeniu Ben Supple postanowił wywrzeć presję na rząd, domagając się zmian w przepisach regulujących użycie fajerwerków. Jego apel zyskał poparcie organizacji charytatywnych, które postulują o wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży petard oraz ich użycia podczas tradycyjnych festiwali, zastępując je znacznie cichszymi pokazami świetlnymi. W listopadzie na Downing Street dotarła petycja z ponad milionem podpisów, która powstała w celu wprowadzenia surowszych regulacji dotyczących użycia fajerwerków, w tym zakazu ich odpalania w określonych godzinach.

ODPOWIEDŹ WŁADZ

Minister bezpieczeństwa Szkocji, Siobhian Brown, zauważyła, że wpłynęły na to słowa obaw dotyczących dobrostanu zwierząt. Przyznała również, że wprowadzenie zakazu nie jest w gestii szkockich władz, jednak umożliwiły one samorządom określenie stref, w których fajerwerki nie mogą być używane. W Edynburgu po raz pierwszy zastosowano te strefy w czasie Bonfire Night.

ZAPOTRZEBOWANIE NA ROZWIĄZANIA

Brown zwróciła się też do brytyjskiego rządu z prośbą o spotkanie, aby omówić konstruktywne rozwiązania w tej sprawie. Rzecznik brytyjskiego Departamentu Biznesu i Handlu zapewniał, że trwają prace nad nową kampanią mającą na celu bezpieczeństwo w kontekście użycia fajerwerków, aby ludzie mogli ich używać w sposób bardziej odpowiedzialny i bezpieczny.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/EPA/NEIL HALL; Royal Zoological Society of Scotland
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie