Trybunał Konstytucyjny zaplanował na czwartek 15 kwietnia, na godzinę 9 wydanie orzeczenia w sprawie przepisu, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę.
We wtorek przez półtorej godziny Trybunał kontynuował rozpoczętą w poniedziałek rozprawę w sprawie zainicjowanej wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości. Uczestnicy odpowiadali na pytania sędziów, a najwięcej pytań zostało skierowanych do obecnego RPO Adama Bodnara.
W stanowisku końcowym Bodnar wniósł o uznanie konstytucyjności normy kwestionowanej przez posłów PiS. „Przepis ten służy realizacji zasady współdziałania władz oraz sprawności i rzetelności działania organów państwa w zakresie zapewnienia przestrzegania praw i wolności obywatelskich” – powiedział Rzecznik.
Za kolei przedstawiciele wnioskodawców, Sejmu i Prokuratora Generalnego wnieśli o uznanie przepisu za niekonstytucyjny. Po zakończeniu serii pytań i wygłoszeniu stanowisk, prezeska TK Julia Przyłębska poinformowała o tym, że sprawa jest uznana za dostatecznie wyjaśnioną i zamknęła rozprawę. Poinformowała, że ogłoszenie orzeczenia nastąpi 15 kwietnia o godz. 9.
Opozycja nie spodziewa się jednak, że uzależniony od rządu Trybunał wygłosi orzeczenie wbrew Jarosławowi Kaczyńskiemu, któremu nie na rękę jest Adam Bodnar.
Tymczasem w parlamencie trwają kolejne próby powołania Rzecznika Praw Obywatelskich.
Kandydatem PiS na następcę Adama Bodnara jest poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydatem PO i PSL – dr. Sławomir Patyra, a kandydatem Lewicy prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz.
źródło/grafika: PAP