Zbliżające się wybory prezydenckie w 2025 roku mają szansę być jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń politycznych ostatnich lat. Andrzej Duda, dotychczasowy prezydent, nie będzie mógł ubiegać się o reelekcję, co otwiera drzwi dla nowych kandydatów i spekulacji na ten temat. Sondaż SW Research przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej” ujawnia, kto według Polaków ma największe szanse na zwycięstwo.
Kandydaci na horyzoncie
Zgodnie z polską Konstytucją prezydent zostaje wybierany na pięcioletnią kadencję w wyborach powszechnych. Możliwość sprawowania urzędu ogranicza się do maksymalnie dwóch kadencji — Andrzej Duda zakończy swoją drugą kadencję w przyszłym roku. Wśród jego poprzedników jedynie Aleksander Kwaśniewski mógł się cieszyć podobnym przywilejem, zdobywając w 2000 roku zwycięstwo już w pierwszej turze.
<p.Na obecną chwilę jedynym oficjalnie ogłoszonym kandydatem jest Sławomir Mentzen, który będzie reprezentował Konfederację. Koalicja Obywatelska najprawdopodobniej zdecyduje się na Rafała Trzaskowskiego, chociaż Radosław Sikorski również może mieć swoje ambicje. Prawo i Sprawiedliwość jeszcze nie wskazało swojego reprezentanta; w sondażach wymienia się Mateusza Morawieckiego, lecz jego szanse nie są zbyt wysokie. Z kolei Trzecia Droga może postawić na Szymona Hołownię, a Nowa Lewica na Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Wyniki sondażu
Uczestnicy badania mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: „Jakim wynikiem Pani/Pana zdaniem zakończą się wybory prezydenckie w 2025 roku?” Największą liczba głosów, bo aż 39,9 proc., zainwestowano w kandydata Koalicji Obywatelskiej. Reprezentant PiS zdobył 18 proc. poparcia, a kandydaci Konfederacji uzyskali 5,1 proc. Wyniki Polski 2050 to 4,3 proc., PSL zdobył 2,6 proc., a Nowa Lewica 2,3 proc. Interesujące jest, że 1,3 proc. badanych uważa, że zwycięży kandydat innej partii, natomiast 26,3 proc. nie wyraziło swojego zdania.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research w dniach 20-21 sierpnia 2024 roku wśród 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba uzyskała charakter losowo-kwotowy, a jej struktura została dopasowana do rzeczywistego podziału demograficznego Polaków powyżej 18. roku życia z uwzględnieniem kluczowych cech społecznych.
Czy nadchodzące wybory będą przełomem w polskiej polityce? Czy nowi kandydaci okażą się w stanie przełamać dominację znanych nazwisk? Czas pokaże, ale emocje już sięgają zenitu.
Źródło/foto: Onet.pl
FotoDax / Shutterstock