Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wynagrodzenia nauczycieli w czasie przerwy świątecznej – co warto wiedzieć?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku przeprowadziła wnikliwą kontrolę w gminie Nowy Dwór, skupiając się na kwestii wynagrodzeń nauczycieli za godziny ponadwymiarowe wypłacane w okresie przerw świątecznych. Wyniki tego badania są jednoznaczne – obecna praktyka nie ma pokrycia w obowiązującym prawie.

Nauczanie w Czasie Przerwy – Bez Wynagrodzenia

Izba zauważa, że nauczyciele nie mogą oczekiwać wynagrodzenia za godziny, które nie zostały zrealizowane podczas zimowej przerwy świątecznej. W czasie, gdy szkoły zamknięte są dla uczniów, nauczyciele nie wykonują swoich obowiązków, co jest kluczowym aspektem do otrzymywania wynagrodzenia za pracę. Kiedy szkoły nie prowadzą zajęć, trudno uzasadnić chęć otrzymywania wynagrodzenia za niewykonaną pracę.

Prawo a Wynagrodzenie

Na podstawie Kodeksu pracy, RIO stanowczo podkreśla, że wynagrodzenie przysługuje jedynie za pracę, którą rzeczywiście wykonano. Wyjątkowo, wynagrodzenie może być przyznane, gdy pracownik jest gotowy do podjęcia obowiązków, jednak z powodu działań pracodawcy nie może tego uczynić. W przypadku nauczycieli, którzy w świątecznym okresie nie mają zajęć, ten warunek nie ma zastosowania.

Regulacje Ministerialne

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej jednoznacznie definiuje, że zimowa przerwa świąteczna trwa od 22 lub 23 grudnia do końca miesiąca. W tym czasie zarówno nauczyciele, jak i szkoły, nie mają obowiązku organizowania żadnych zajęć, co dodatkowo potwierdza, że wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tym okresie nie ma podstaw prawnych.

Jak więc widać, kwestia wynagrodzenia nauczycieli za czas, w którym nie prowadzą oni zajęć, staje się źródłem nieporozumień i kontrowersji. Czyżbyśmy znów znaleźli się w krainie absurdów? Oceny nauczycieli, ich zaangażowanie i pasja do pracy nie mogą przecież być utożsamiane z niemożliwym do zrealizowania wynagrodzeniem w okresie, którym obowiązki nie są realizowane. Tego typu sytuacje powinny być precyzyjnie regulowane, a nie pozostawione na łaskę dobrego samopoczucia samorządów.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie