Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wyjątkowe zjawisko: wybuch wulkanu na odległej wyspie i jego wpływ na Polskę

Islandzki wulkan uwolnił chmurę dwutlenku siarki, która obecnie przemieszcza się przez Europę. Już dotarła nad Wielką Brytanię, a prognozy wskazują, że w poniedziałek pojawi się także nad Polską. Najwyższe stężenie tego gazu przewidywane jest w północno-zachodnich regionach kraju. Sprawdźmy, czy należy się obawiać tej sytuacji.

Ostrzeżenia przed siarką

W niedzielę brytyjskie Met Office wydało ostrzeżenie dotyczące chmury dwutlenku siarki, która nadciągnęła nad Wyspy Brytyjskie. Przyczyną tego zjawiska był niedawny wybuch wulkanu na półwyspie Reykjanes w Islandii, który uwolnił do atmosfery dużą ilość cząsteczek, w tym właśnie dwutlenku siarki. Z wiatrem przemieszcza się on w stronę wschodu Europy i według prognoz w poniedziałek może dotrzeć do Polski.

Wpływ na jakość powietrza

Brytyjska stacja telewizyjna Sky News informowała, że w niedzielę stwierdzono podwyższone stężenie siarki w miastach takich jak Londyn, Norwich czy Hull. Mimo to Met Office uspokaja, że chmura znajduje się na dużej wysokości, co skutkuje minimalnym wpływem na jakość powietrza w niższych warstwach atmosfery.

W rejonach, nad którymi przeleciała chmura, nie zanotowano istotnego pogorszenia jakości powietrza, co zdejmuje z mieszkańców obawy o potencjalne problemy zdrowotne. Chmura cząsteczek przemieszcza się na wschód, a jej efekty będą odczuwalne także w Polsce.

Przewidywania dla Polski

Z danych dostępnych na platformie Windy.com wynika, że największe stężenie dwutlenku siarki nad Polską może wystąpić w poniedziałek, zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju. Jeśli prognozy się potwierdzą, we wtorek chmura ulegnie rozproszeniu, chociaż na północy nadal może być wyższe stężenie. Z czasem ilość siarki ma maleć, a w środę spodziewane jest bardzo niskie stężenie.

Dla kogo to zagrożenie?

Choć podwyższone stężenie dwutlenku siarki w powietrzu może prowadzić do podrażnień dróg oddechowych, zaczerwienienia oczu i trudności z oddychaniem, w tym przypadku nie przewiduje się większych problemów zdrowotnych. Niemniej jednak osoby z chorobami układu oddechowego oraz krążenia powinny zachować ostrożność.

Na szczęście, podobnie jak to miało miejsce w przypadku brytyjskich miast, chmura siarki nie powinna negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Polski, głównie ze względu na jej wysoką pozycję w atmosferze.

Źródło: Sky News, Metro.co.uk, Windy.com

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie