Wulkan Ibu, zlokalizowany na wyspie Halmahera w Indonezji, osiągnął szczyt swojej aktywności. Po długim okresie wzmocnionej działalności eksplodował, co wymusiło ewakuację tysięcy mieszkańców. Pomimo, że władze określiły sytuację w regionie jako stabilną, wszystkim osobom w pobliżu wulkanu zaleca się zachowanie ostrożności i unikanie okolic niebezpiecznej góry.
EWAKUACJA I SYTUACJA W REGIONIE
Erupcja miała miejsce w środę i trwała około dwóch minut. Narodowa Agencja Zarządzania Katastrofami (BNPB) podała, że ewakuacja dotyczyła około 3 tysięcy ludzi w dystrykcie Halmahera Zachodnia, w prowincji Moluki Północne. Abdul Muhari, szef Wydziału Analizy Danych w BNPB, wyjaśnił, że liczba ewakuowanych została oszacowana na podstawie wcześniejszych wydarzeń sprzed kilku miesięcy.
Mieszkańcy kilku wiosek, w tym Sangaji Nyeku i Tokuoku, opuszczają swoje domy w obawie przed skutkami erupcji. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a Muhari zapewnił, że pomimo wybuchu okolica pozostaje „całkiem stabilna”. Warto zaznaczyć, że tereny wokół wulkanu Ibu są zamieszkiwane przez około 13 tysięcy osób.
AKTYWNOŚĆ WULKANU I ZAGROŻENIE
Od początku roku indonezyjskie służby obserwowały wzrastającą aktywność Ibu, notując średnio 70 mniejszych erupcji dziennie oraz 748 lokalnych wstrząsów ziemi w styczniu. W obliczu rosnącego zagrożenia, w środę podwyższono stopień alertu do IV, co poprzedziło wybuch.
BNPB zaapelowało o unikanie wszelkich aktywności w promieniu 5 kilometrów od wulkanu oraz ogłosiło czternastodniowy stan alarmowy, aby w razie potrzeby móc szybko wprowadzić niezbędne środki zaradcze.
HISTORIA ERUPCJI
Ibu jest jednym z 127 aktywnych wulkanów w Indonezji, kraju znajdującym się w pobliżu tzw. „Pacyficznego Pierścienia Ognia”, gdzie częste są wstrząsy sejsmiczne i erupcje. Wulkany w tym regionie, jak Ibu, stanowią poważne zagrożenie; w maju 2024 roku również konieczne było ewakuowanie mieszkańców okolicznych wsi z powodu aktywności tej góry.
Mimo ich sztandarowej siły i piękna, indonezyjskie wulkany przypominają, jak krucha jest równowaga między życiem a naturą, zachęcając do respektu oraz ostrożności w ich pobliżu.
Źródło/foto: Interia