Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wspólne szkolenie policjantów z Polski i Niemiec w ramach programu Interreg

W dniach 10-13 września 2024 roku, na malowniczej wyspie Uznam, w regionie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, miało miejsce unikalne szkolenie dotyczące „naukowych i technicznych aspektów działań Policji w zakresie broni czarnoprochowej”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Prezydium Policji w Neubrandenburgu w ramach międzynarodowego programu Interreg. Czyż nie brzmi to jak coś z filmów szpiegowskich? Ale oto, to rzeczywistość – policjanci z Polski i Niemiec zjednoczyli siły, by ryzykować, strzelać, a przede wszystkim uczyć się.

WSPÓLNE ĆWICZENIA NA POLIGONIE

Na poligonie w Mellenthin, mundurowi obu nacji, którzy na co dzień stykają się z materiałami wybuchowymi i pirotechniką, wzięli udział w zajęciach, które łączyły teorię z praktyką. Wykładowcy z Drezdeńskiej Szkoły Pirotechnicznej, Frank Albert i Karsten Schneider, podzielili się swoją wieloletnią wiedzą, wykładając na temat historii broni czarnoprochowej oraz obowiązujących regulacji prawnych dotyczących produkcji i obrotu amunicją. Może krytycy powiedzą, że to tylko „zabawa w wojowników”, ale w dobie rosnącej liczby przestępstw związanych z bronią, takie przedsięwzięcia są jak najbardziej potrzebne.

KONFRONTACJA POLSKICH I NIEMIECKICH STRATEGII

Ćwiczenia umożliwiły uczestnikom nie tylko zapoznanie się z historycznymi aspektami broni, ale także praktycznymi doświadczeniami, takimi jak spalanie różnych substancji pirotechnicznych czy oddawanie strzałów. Po codziennych zmaganiach, w luźniejszych rozmowach, policjanci wymieniali się doświadczeniami, zwracając uwagę na różnice i podobieństwa w taktykach ich jednostek. Dobrze, że przy tak poważnych sprawach można także pożartować!

HONOROWI GOŚCIE I KULTURALNE DOZNANIA

Warto odnotować, że w sumie w tych intensywnych dniach poligon wizytowali także honorowi goście, w tym Dyrektor Inspekcji Policji w Neubrandenburgu oraz przedstawiciele różnych policyjnych jednostek. A na koniec, jako wisienka na torcie, uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Historyczno-Techniczne w Peenemünde – miejsce pamiętające czasy wielkich zbrojeń. Cóż za obiekty kulturowe! Pozwolić, by wiedza o przeszłości zderzała się z oczekiwaniami przyszłości – to jest to!

Pewne jest jedno – organizacja tak specjalistycznego szkolenia zasługuje na ogromne uznanie. Szczególne podziękowania należą się Zespołowi Międzynarodowej Współpracy z Prezydium Policji w Neubrandenburgu oraz Panu Thomasowi Kiliasowi z Inspekcji Policji Kryminalnej. Bez ich pracy, to wydarzenie mogłoby pozostać tylko w sferze fantazji. Mamy nadzieję, że w przyszłości takich szkoleń będzie więcej, bo przecież poznawanie nowych informacji i wymiana doświadczeń to klucz do sukcesu w policyjnej służbie! Czekamy na więcej.

Źródło: Polska Policja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie