Na finiszu powstaje raport dotyczący ustawy o wsparciu Ukraińców uciekających przed wojną — informuje „Rzeczpospolita”. W listopadzie ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta przygotowała dokument, który podsumowuje pomoc udzieloną Ukrainie przez Polskę. Wynika z niego, że jedynie wsparcie militarne szacowane jest na 14 miliardów złotych.
Sprawozdanie w toku
Jak donosi „Rzeczpospolita”, rząd obecnie pracuje nad pierwszym sprawozdaniem z wykonania ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy związanej z konfliktem zbrojnym w tym kraju. Ustawa została przyjęta przez Sejm 12 marca 2022 roku i zaczęła obowiązywać wstecznie od 24 lutego 2022 roku. Jeden z jej przepisów stanowi, że rząd zobowiązany jest do przedstawienia Sejmowi i Senatowi szczegółowego sprawozdania na piśmie co 12 miesięcy, które następnie powinno być niezwłocznie debatowane przez oba izby — pisze „Rz”.
Dziennik podkreśla, że teoretycznie powinny już być dostępne dwa takie dokumenty, lecz do tej pory żaden z nich nie powstał. Z informacji udzielonej przez wiceszefa MSWiA Macieja Duszyczka wynika, że sprawozdanie jest w końcowej fazie. Jak zaznaczył, „MSWiA zwróciło się do wszystkich ministerstw oraz organów i jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministerstwo z prośbą o przygotowanie stanowisk, które posłużyły jako baza do stworzenia projektu sprawozdania, który następnie został przekazany do akceptacji poprzez wszystkie resorty”. W przesłanym do „Rz” oświadczeniu wiceminister dodał, że 5 lutego wysłał pismo z prośbą o uzupełnienie informacji na temat danych za 2024 rok, a „podjęcie rozpatrzenia dokumentu przez Radę Ministrów planowane jest na przełomie marca i kwietnia”.
Pomoc w liczbach
„Rz” przypomina, że ustawa z 2022 roku przewiduje, że pobyt ukraińskich uchodźców w Polsce uznawany jest za legalny przez 18 miesięcy, co później przedłużono do 30 września 2025 roku. Osoby te mogą liczyć na nadanie numeru PESEL, który uprawnia m.in. do dostępu do opieki medycznej, świadczeń socjalnych, w tym 800+, a także bezpłatnej edukacji. Ustawa przewiduje również wsparcie finansowe w wysokości 40 zł dziennie dla osób oraz organizacji przyjmujących uchodźców.
W listopadzie ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta przedstawiła raport podsumowujący pomoc dla Ukrainy, który wykazał, że wsparcie militarne sięga 14 miliardów złotych, koszty utrzymania uchodźców wyniosły 7,4 miliarda złotych, a wydatki na świadczenia zdrowotne osiągnęły 3,3 miliarda złotych. Co więcej, w połowie ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że tylko w 2022 roku wydatki z Funduszu Pomocy, utworzonego w oparciu o ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, wyniosły 11 miliardów złotych. Na razie jednak brakuje oficjalnych danych rządowych.