Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wrześniowa superpełnia i zaćmienie: wyjątkowy Kukurydziany Księżyc

Kukurydziany Księżyc</strong — wrześniowa superpełnia — zagości na naszym niebie w nocy z wtorku na środę. Naturalny satelita Ziemi będzie wyglądał na większy i jaśniejszy niż podczas standardowej pełni. To niesamowite zjawisko zbiegło się w czasie z częściowym zaćmieniem Księżyca, które nastąpi w środę tuż nad ranem. W pobliżu Księżyca będzie również można dostrzec planetę Saturn.

Kolejna superpełnia 2023 roku

Kukurydziany Księżyc to już druga superpełnia w tym roku. Ostatnia miała miejsce 19 sierpnia. Termin „superpełnia” odnosi się do sytuacji, gdy pełnia Księżyca następuje w pobliżu perygeum orbity, co oznacza, że znajduje się on w największej bliskości do Ziemi. Tym razem Księżyc będzie oddalony o 363 497 km od naszej planety, co stanowi jedynie około 400 km od perygeum.

Wyjątkowy wygląd Księżyca

Kiedy Księżyc jest w perygeum, wydaje się, że jest większy i jaśniejszy niż podczas typowej pełni. Różnice wynikające z położenia Księżyca są znaczące — w perygeum jest o 14 procent większy, a jego blask jest aż o 30 procent intensywniejszy w porównaniu z apogeum, gdy znajduje się najdalej od Ziemi.

Nazwa pełni w tradycji

Ostatnio media chętnie sięgają po nazwy pełni Księżyca inspirowane kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Wrześniowa pełnia znana jest jako Kukurydziany Księżyc, Jęczmienny Księżyc lub Żniwny Księżyc, co związane jest z czasem zbiorów kukurydzy oraz jęczmienia. Żniwny Księżyc z kolei jest nazwą pełni Księżyca najbliższej równonocy jesiennej.

Godziny pełni i zaćmienia

Pełnia Księżyca nastąpi dokładnie 18 września o 4:35. Księżyc wejdzie na niebo o godzinie 18:54 (17 września) i zajdzie o 6:23. Tego dnia będzie także można dostrzec niewielkie częściowe zaćmienie Księżyca.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a nasz satelita wchodzi w cień rzucany przez planetę. W przypadku zaćmienia częściowego cień pada jedynie na fragment Księżyca.

Początek zaćmienia częściowego przewidziano na godzinę 4:13, maksymalna faza zaćmienia nastąpi o godzinie 4:45, a koniec o 5:16. Warto dodać, że maksymalny ubytek wyniesie 0,0848. Tuż obok Księżyca będzie można również zobaczyć planetę Saturn.

Nie przegapcie tego spektakularnego zjawiska na niebie! Kto wie, może przyciągnie ono nie tylko spojrzenia romantyków i miłośników astronomii, ale także tych, którzy cenią sobie niezapomniane widoki.

Źródło/foto: Onet.pl
Filip Singer / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie