Miasto Wrocław dokonało podsumowania kampanii „wroc.win.with.hiv”, która koncentruje się na profilaktyce HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych. Istotnym elementem tego przedsięwzięcia jest to, że testy są przeprowadzane bezpłatnie, a także promowana jest postawa tolerancji.
Profilaktyka w placówkach edukacyjnych
Kampania, która rozpoczęła się w 2023 roku, kierowana jest do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz do studentów. W bieżącym roku objęła 11 tysięcy osób związanych z szesnastoma szkołami oraz ponad stu studentów z dwóch uczelni wyższych. Edukacja w zakresie zdrowia seksualnego jest kluczowa, a wiele osób zyskuje rzetelną wiedzę na temat chorób przenoszonych drogą płciową.
Ważność społecznego wsparcia
Celem kampanii nie jest jedynie przekazywanie informacji, ale również zwrócenie uwagi na ważny aspekt społeczny. Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia, zaznacza: „Promujemy postawę tolerancji wobec osób żyjących z HIV oraz chorych na AIDS. Zdajemy sobie sprawę, że liczba nowych zakażeń wirusem HIV wciąż pozostaje na wysokim poziomie w porównaniu z latami poprzednimi, dlatego oferujemy bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.”
Gdzie szukać pomocy?
Osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu, mogą liczyć na natychmiastową pomoc w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Wszystkich Świętych. Już w dniu diagnozy otrzymują profesjonalne wsparcie oraz szczegółowe informacje o dalszym leczeniu. Takie same zasady obowiązują w przypadku innych chorób. To ważne, by każdy, kto zmaga się z problemami zdrowotnymi, miał dostęp do kompleksowej pomocy.