W związku z nadchodzącymi opadami deszczu, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, wyraził swoje zaniepokojenie podczas konferencji prasowej, podkreślając, że aktualne prognozy pogodowe wskazują na intensywność opadów, a sztab kryzysowy został aktywowany już na kilka godzin przed zapowiadanym niżem genueńskim „Boris”.
Miasto w gotowości na trudne warunki
Urząd Miejski we Wrocławiu zwołał konferencję, na której przedstawiono działania podjęte w związku z nadchodzącymi opadami. Po ogłoszeniu sztabu kryzysowego w środę, pierwsze posiedzenie miało miejsce dzień później. Meteorolodzy z IMGW przewidują, że Dolny Śląsk będzie zmagał się z ogromnymi opadami deszczu, dlatego władze postanowiły przygotować się na najgorsze.
– Zbliżający się weekend będzie pełen wyzwań. Choć prognozy mówią o mniejszych opadach niż wcześniej, to nadal mówimy o około 150 litrach na metr kwadratowy – powiedział Sutryk. W jego ocenie miasto jest gotowe na nadchodzące trudności.
Sztab kryzysowy i kluczowe instytucje
W skład sztabu kryzysowego weszły kluczowe instytucje, takie jak Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Prezydent zaznaczył, że szczególną uwagę należy zwrócić na wrocławskie zoo oraz inne obiekty, które mogą wymagać wsparcia w obliczu przewidywanych opadów.
– W związku z sytuacją zorganizowane zostanie także spotkanie z wojewodą. Dokładna analiza stanu infrastruktury krytycznej, w tym zbiorników retencyjnych i kolektorów burzowych, jest teraz naszym priorytetem – dodał. Mimo że prognozy są nieco łagodniejsze niż przewidywano, zagrożenie wciąż jest znaczne.
Przygotowania do ulewy
Bartłomiej Bajak, szef sztabu kryzysowego, zauważył, że największe ryzyko wystąpi w nocy z piątku na sobotę, a weekend może przynieść mniej intensywne opady. Miasto przygotowało również miejsca z piaskiem, co w razie potrzeby pozwoli na napełnienie miliona worków.
Wiceprezes MPWiK, Przemysław Gałecki, dodał, że stworzone zostały dodatkowe ekipy do interwencji w przypadku awarii kanalizacji. Wrocław prowadzi również intensywne prace nad zbiornikami retencyjnymi i kolektorami burzowymi, aby zmaksymalizować ich pojemność.
– Zbiorniki przy ul. Długiej, mogące pomieścić do 60 tys. metrów sześciennych wody, są już gotowe. Oprócz tego, przeprowadziliśmy przegląd zasuw i przepustów w sieci kanalizacyjnej. W razie potrzeby, zapewnimy także pompę o mocy 100 l/s do szybkiego odpompowywania wody. Jesteśmy gotowi na wyzwania – podkreślił Gałecki.
Źródło/foto: Polsat News