Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wrocław na fali kulminacyjnej. Poziom wody coraz wyższy

Przewidywana fala kulminacyjna ma pojawić się we Wrocławiu 17 września i utrzyma się przez kilka dni – przekazuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Z kolei meteorolodzy z IMGW informują, że już teraz poziom wody w Odrze na stacji hydrologicznej Olza wynosi 673 cm, co znacznie przekracza stan alarmowy, który ustalono na 610 cm.

W obliczu trudnej sytuacji związanej z pogodą i narastającego zagrożenia powodziowego w niektórych rejonach południowo-zachodniej Polski, odpowiednie służby nieustannie monitorują stan wód w rzekach oraz zbiornikach wodnych.

Aktualne informacje o stanie wód

W sobotę wieczorem Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zaprezentował nowe prognozy na temat fali, która ma przejść przez Odrę w najbliższych dniach. Przekazano, że „wszystkie jazy na odrzańskich stopniach wodnych od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Warty maksymalnie przepuszczają nadmiar wód wezbraniowych”. Fala kulminacyjna ma dotrzeć do Wrocławia 17 września i pozostać na podwyższonym poziomie przez kilka dni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również dostarcza aktualnych informacji. Z najnowszych danych wynika, że na niektórych stacjach hydrologicznych górnej Odry w ciągu ostatnich 12 godzin poziom wody przekroczył 250 cm. Zwiększa się również poziom wody na Nysie Kłodzkiej.

Rekordowe wzrosty na stacjach hydrologicznych

Najbardziej dramatyczny wzrost poziomu wody odnotowano na stacji hydrologicznej Olza, gdzie wzrósł on o 287 cm, osiągając obecnie 673 cm. Stan alarmowy w tym miejscu wynosi 610 cm. Również na stacji Krzyżanowice poziom wody wynosi teraz 623 cm, co przekracza stan alarmowy o 123 cm, a na stacji Racibórz-Miedonia pomiar wyniósł 613 cm, również powyżej alarmu, który ustalono na 600 cm.

Na Nysie Kłodzkiej poziom wody zwiększył się również gwałtownie. Na stacji Malerzowice Wielkie w ciągu ostatnich 12 godzin przybyło 260 cm, co daje łącznie 472 cm. Na stacji Nysa poziom wody wynosi obecnie 411 cm, co już o 31 cm przekracza stan ostrzegawczy.

Obserwując te zmiany w przyrodzie, warto być na bieżąco i śledzić najnowsze doniesienia, aby zachować ostrożność w obliczu możliwych zagrożeń. Możliwość podtopienia w wielu miejscach kraju wciąż istnieje, więc warto z uwagą śledzić informacje meteorologiczne.

Bądź na bieżąco i dołącz do ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie