Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wróci noszenie maseczek? GIS wydał komunikat

W nadchodzących dniach nie przewiduje się wprowadzenia nowych restrykcji ani obowiązkowych działań prewencyjnych, jak zapewnia Główny Inspektorat Sanitarny. Takie stanowisko jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną spowodowaną nową falą COVID-19. GIS apeluje do społeczeństwa o szczepienia w grupach ryzyka, izolowanie osób zakażonych oraz zasłanianie nosa i ust w przypadku wystąpienia objawów choroby.

Utrzymanie dotychczasowych zaleceń

„Dotychczasowe zalecenia oraz rekomendacje o udowodnionej skuteczności w zakresie ograniczania transmisji wirusów przenoszonych drogą oddechową pozostają niezmienne” – podkreślił Główny Inspektorat Sanitarny w swoim komunikacie.

Na zdjęcie obecnej sytuacji epidemiologicznej składają się minister zdrowia, GIS, krajowi konsultanci oraz eksperci z instytutów naukowo-badawczych, którzy „aktywnie monitorują rozwój wydarzeń i wspólnie opracowują zalecenia”.

W trosce o zdrowie publiczne

Dynamiczna sytuacja wymaga opracowania systemu ochrony zdrowia, który będzie gotowy na zwiększone obciążenia związane z rosnącą liczbą zachorowań. Warto podnieść także poziom wiedzy społeczeństwa o szczepieniach oraz metodach niefarmakologicznych ograniczających transmisję wirusa. GIS zapewnia, że istniejące zalecenia obejmują m.in. szczepienia w grupach ryzyka, domową izolację osób zakażonych, możliwość konsultacji lekarskiej w formie teleporady oraz wykonywanie szybkich testów diagnostycznych.

Zalecenia obejmują również zasłanianie nosa i ust podczas kaszlu oraz kichania, stosowanie maseczek medycznych przez osoby zakażone w zamkniętych pomieszczeniach, a także ochronę zdrowych osób w sytuacjach, gdzie mogą mieć bliski kontakt z chorymi. Ponadto, GIS przypomina o konieczności częstego mycia rąk, zwłaszcza po kontakcie z potencjalnie skażonymi powierzchniami.

Monitorowanie sytuacji

Jak podano, nie są to nowe restrykcje, a jedynie rekomendacje, które mają charakter niewiążący i powinny być dostosowane do lokalnej sytuacji epidemiologicznej. Przestrzeganie zasad to wyraz odpowiedzialności za wspólne zdrowie. GIS zauważył wzrost aktywności wirusa SARS-CoV-2 w regionie europejskim od maja 2024 roku, a w Polsce zauważono wyraźny wzrost zakażeń od lipca 2024 roku, z dominującymi wariantami SARS-CoV-2, do których należą OMICRON (podwarianty JN.1 oraz KP.3).

Pomimo wzrostu zakażeń, nie istnieją dowody sugerujące, że nowe warianty wirusa powodują poważniejsze infekcje lub znacznie redukują skuteczność szczepionek. Największe ryzyko powikłań i hospitalizacji dotyczy osób starszych oraz pacjentów z przewlekłymi schorzeniami.

Przygotowania na wzrost zakażeń

Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski, zapowiedział, że szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce może nastąpić w drugiej połowie października, co może wiązać się z większą liczbą przypadków wśród młodzieży. Ostrzegł także, że będziemy musieli wrócić do niefarmakologicznych środków prewencyjnych nie tylko w kontekście COVID-19, ale także grypy oraz RSV.

W celu minimalizacji rozprzestrzeniania się wirusów, GIS apeluje o stosowanie maseczek, szczególnie w zamkniętych przestrzeniach, oraz o wzmożoną dbałość o higienę rąk i dezynfekcję powierzchni. Rekomendowane są także szerokie testy w celu szybkiej identyfikacji chorych i zalecenia dotyczące izolacji domowej.

Dbaj o swoje zdrowie i pozostań na bieżąco! Polub nasz fanpage – dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie