Niemal codziennie w mediach pojawiają się doniesienia o wypadkach drogowych. Co jakiś czas dochodzi do tragicznych zdarzeń, które szczególnie poruszają społeczeństwo. Takie sytuacje ponownie uruchamiają dyskusję na temat brawury polskich kierowców i konieczności surowszego karania drogowych piratów. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce przepisy związane z bezpieczeństwem na drogach ulegną istotnym zmianom.
NOWE PROPOZYCJE ZMIAN W PRZEPISACH
Zmiany zostały zapowiedziane przez ministrów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury. To ich resorty są odpowiedzialne za koordynację nowych regulacji, które mają na celu zachęcenie kierowców do bardziej odpowiedzialnych postaw na drogach. Oto kluczowe postulaty przedstawionych nowelizacji.
DOŻYWOTNI ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW
Jedną z najsurowszych propozycji jest wprowadzenie dożywotniego zakazu prowadzenia samochodów dla osób, które złamią sądowy zakaz jazdy. W takim przypadku grozi im nie tylko utrata prawa jazdy, ale również konfiskata pojazdu lub obowiązek wpłaty 10 tysięcy złotych na Fundusz Sprawiedliwości.
Nietrzeźwi kierowcy będą mieli do czynienia z dodatkowymi sankcjami. Jeżeli poziom alkoholu w ich organizmach wyniesie od 0,5 do 1,5 promila, grozi im konfiskata pojazdu. Z kolei kierowcy, którzy przekroczą 1,5 promila, nie będą mogli liczyć na zawieszenie kary pozbawienia wolności.
NIEROZWAŻNE WYŚCIGI A KARY
Na czoło zainteresowania władz weszły również nielegalne wyścigi. Organizowanie lub uczestnictwo w takich wydarzeniach ma zostać zakwalifikowane jako przestępstwo, a za to można będzie trafić za kratki nawet na pięć lat. Co istotne, uczestnictwo nawet w charakterze widza będzie wiązało się z odpowiedzialnością karną.
Dodatkowo, zaproponowano poszerzenie katalogu wykroczeń o „driftowanie”, za które przewidziano karę w wysokości co najmniej 1500 złotych, a osoby takie mogą także spodziewać się wyższych kosztów ubezpieczenia. W planach jest też stworzenie jawnego rejestru kierowców z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.
NADCHODZĄCE ZMIANY DLA MŁODYCH KIEROWCÓW
Kto myśli, że to koniec zmian, grubo się myli. Kierowcy będą mogli uzyskać prawo jazdy już w wieku 17 lat, lecz prowadzenie pojazdu będzie możliwe tylko w towarzystwie osoby mającej co najmniej 24 lata i posiadającej uprawnienia przez minimum pięć lat. Samodzielne poruszanie się po drogach będzie możliwe dopiero po osiągnięciu pełnoletności.
Nowi kierowcy będą musieli również przejść przez surowy okres próbny. Przez pierwsze dwa lata ograniczenia prędkości będą wynosiły 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradach oraz drogach ekspresowych. Dodatkowo, w ich przypadku obowiązywać będzie zerowy limit alkoholu w organizmie.
OSTRZEŻENIA DLA KIEROWCÓW
W związku z nowymi przepisami zmienią się również zasady dotyczące punktów karnych. Przy najpoważniejszych wykroczeniach nie będzie możliwości ich redukcji. Wszystko to pokazuje, że władze zdecydowanie zamierzają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach i ukrócić bezmyślne zachowanie kierowców. Niewątpliwie, nadchodzące zmiany mogą wywołać różnorodne reakcje wśród społeczeństwa, ale czas pokaże, czy przyniosą oczekiwane rezultaty.
Źródło/foto: Polsat News