Wkrótce do polskiego kalendarza dołączy nowe święto państwowe. Już 14 lutego obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Zgodnie z decyzją parlamentu, dzień ten nie będzie jednak wolny od pracy.
PARLAMENTARNE DECYZJE I ICH SKUTKI
18 grudnia 2024 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt dotyczący ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, złożony przez Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. Po przeprowadzeniu II czytania 8 stycznia, posłowie natychmiast przeszli do III czytania. Już następnego dnia, 9 stycznia, odbyło się głosowanie nad całością projektu.
Wynik głosowania był bezprecedensowy – 429 posłów opowiedziało się za wprowadzeniem 14 lutego jako dnia pamięci, co oznacza pełne poparcie dla inicjatywy. Nikomu nie przyszło do głowy, aby sprzeciwić się temu ważnemu tematowi.
HOŁD DLA BOHATERÓW
W tym dniu będziemy przede wszystkim oddawać hołd bohaterom. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej ma na celu uhonorowanie pamięci kilkuset tysięcy Polaków, którzy stawiali opór niemieckiemu okupantowi. W uzasadnieniu projektu, posłowie zaznaczają, że Armia Krajowa była największą armią podziemną w Europie podczas II wojny światowej, liczącą ponad 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, w tym około 10 tysięcy oficerów i nawet 40 tysięcy ochotników walczących w oddziałach leśnych.
Organizacja ta pozostawała pod zwierzchnictwem najwyższych władz państwowych oraz wojskowych Rzeczypospolitej, podejmując działania w imieniu legalnych władz kraju. Ustanowienie święta ma być nie tylko przypomnieniem o tych, którzy oddali życie, ale również dowodem szacunku dla żyjących jeszcze żołnierzy i żołnierek Polskiego Państwa Podziemnego.
SYMBOLICZNY CHARAKTER ŚWIĘTA
Choć 14 lutego zyska miano święta państwowego, to nie przyniesie nam dnia wolnego od pracy. Takie rozwiązanie ma na celu nadanie nowemu dniu symbolicznego i edukacyjnego charakteru. Przypomina to jednak o komturaźcie, iż państwowe pożytki oddają hołd przeszłości, a niekoniecznie dają nam wolny czas.
Warto odnotować, że zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, administracja rządowa oraz inne organy państwowe będą zobowiązane do podnoszenia flagi narodowej w tym dniu. To działanie ma za zadanie umocnić naszą tożsamość narodową oraz pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Miejmy nadzieję, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej stanie się dla Polaków okazją do refleksji i szacunku wobec historii kraju.
Źródło/foto: Interia