Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wprowadzeni w błąd przez oszusta na stanowisku pracownika bankowego – straty sięgają 140 tysięcy złotych

Dwie mieszkańki Gorzowa Wielkopolskiego padły ofiarą oszusta, który podszył się pod pracownika banku. W wyniku tej przebiegłej machinacji straciły razem blisko 140 tysięcy złotych, sądząc, że nieznajoma osoba stara się zaciągnąć kredyt na ich dane osobowe.

OSTROŻNOŚĆ W KONTAKTACH TELEFONICZNYCH

Policja nieustannie apeluje do obywateli o zachowanie czujności w kontaktach telefonicznych z osobami, które przedstawiają się jako pracownicy banków, policjanci czy prokuratorzy. Oszuści, niczym nieustępliwi naciągacze, stale dążą do szybkiego zysku. W minionym tygodniu dwie gorzowianki doświadczyły niemal identycznego scenariusza, gdy odebrały telefon od osoby podającej się za członka instytucji bankowej. Manipulujący nimi oszust poinformował, że na ich konta wpłynęły wnioski o dużą pożyczkę, co wzbudziło ich obawy o bezpieczeństwo finansowe.

PUŁAPKA OSZUSTA

38- i 40-latka były przekonane, że ich pieniądze są zagrożone. Oszust zapewniał je, że jedynym sposobem na ochronę ich oszczędności jest zaciągnięcie kredytów w innych bankach oraz przelanie pieniędzy za pomocą kodów BLIK, aby „wyzerować” limit kredytowy. Każdy krok, jaki miały wykonać, był im szczegółowo tłumaczony. Cała historia była tak zaplanowana, że kobiety otrzymywały również telefony od fałszywych policjantów, którzy potwierdzali powagę sytuacji i zapewniali o zabezpieczeniu ich środków. Dopiero gdy emocje opadły, a telefon przestał dzwonić, zaczęły zdawać sobie sprawę, że padły ofiarą wyrafinowanego oszustwa.

PRAWDA O OSZUSTACH

Warto przypomnieć, że funkcjonariusze policji oraz prokuratorzy nigdy:

  • Nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach ani ich szczegółach, nie angażując w to osób trzecich;
  • Nie żądają przekazania gotówki ani nie namawiają do wpłat pieniędzy na wskazane konta czy do bankomatów;
  • Nie proszą o przekazanie pieniędzy lub wartościowych przedmiotów w celu ich ochrony i schwytania przestępców.

Przypadek tych dwóch kobiet to kolejny dowód na to, jak łatwo można wpaść w sidła oszustów. Ważne jest, by zachować ostrożność, bo w świecie oszustw internetowych i telefonicznych obudzimy się pewnego dnia z pustym kontem i wielkim rozczarowaniem.

młodszy aspirant Agnieszka Wiśniewska, Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie